Life cycle assessment of absorbent hygiene products aligning with Turkish environmental label criteria
Kişisel hijyen ürünlerinin yaşam döngüsü değerlendirmesi ve Türk çevre etiketi kriterlerine uyumu
- Tez No: 866041
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ BENGÜ DİLEK, PROF. DR. NİĞMET UZAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde önemli bir pazar payına sahip olan kişisel hijyen ürünleri (KHÜ'ler) günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu ürünlerin yaygın kullanımı, özellikle atık yönetimi ve kaynak tükenmesi açısından ciddi çevresel sürdürülebilirlik sorunlarını gündeme getirmektedir. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD), KHÜ'ler gibi ürünlerin döngüselliğini artırırken potansiyel yük değişimlerini önlemek için kullanılan çok önemli bir araçtır. Bu tez ile güncel ve gerçek veriler kullanılarak Türkiye pazarındaki seçilmiş KHÜ'ler (bebek bezi ve kadın hijyenik pedleri) üzerine yapılan ilk kapsamlı YDD çalışması sunulmaktadır. Simapro 9.2.0.2 yazılımı ve Ecoinvent 3.7.1 veri tabanı ile gerçekleştirilen çalışmada, KHÜ'lerin yaşam döngüleri boyunca Recipe 2016 (H) Midpoint ve/veya Endpoint yöntemi ile çevresel etkileri değerlendirilmektedir. Karakterizasyon sonuçları, hammadde edinim aşamasının bebek bezleri ve hijyenik pedler için birincil çevresel odak noktası olduğunu ve bunu belirli etki kategorilerinde kullanım ömrü sonu (KöS) aşamasının izlediğini göstermektedir. Normalizasyon sonuçları ise KöS aşamasının Tatlı Su Ekotoksisitesi, Deniz Ekotoksisitesi ve İnsan Kanserojen Toksisitesi gibi daha büyük göreceli ağırlıklara sahip kategorilerdeki çevresel etkilere önemli ölçüde katkıda bulunduğunu kanıtlamaktadır. Senaryo analizi ile geliştirilen öneriler arasında, hammaddelerin ağırlığının azaltılması, üretim sırasında yenilenebilir elektrik kullanılması, biyo-bazlı malzemeler için kompostlama ve yakma ile enerji geri kazanımı gibi KöS yöntemlerinin değerlendirilmesi yer almaktadır. Bu araştırma, görece az araştırılmış konuları ele alarak (piroliz gibi) literatürü önemli ölçüde zenginleştirmekte ve ekoetiket kriterlerinin geliştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Absorbent hygiene products (AHPs), representing a significant market share today, have become essential to everyday life. Their widespread use highlights critical environmental sustainability issues, particularly waste management and resource depletion. Life Cycle Assessment (LCA) is a crucial tool to enhance the circularity of products like AHPs while preventing potential burden shifting. This thesis presents the first comprehensive LCA study of selected AHPs (baby diapers and feminine sanitary pads) in the Turkish market, employing up-to-date and accurate data. The study, conducted with Simapro 9.2.0.2 software and the Ecoinvent 3.7.1 database, evaluates the environmental impacts of AHPs throughout their life cycle, using the Recipe 2016 (H) method in terms of Midpoint and Endpoint impact categories. Characterization results indicate that the raw material acquisition stage is the primary environmental hotspot in most impact categories for baby diapers and feminine sanitary pads, followed by the end-of-life (EoL) phase in some specific impact categories. The normalized results indicated that the EoL contributes significantly to environmental impact categories with larger relative weights, namely Freshwater Ecotoxicity (FE), Marine Ecotoxicity (ME), and Human Carcinogenic Toxicity (HCT). The recommendations developed based on the scenario analysis results include reducing the weight of raw materials, using renewable electricity during manufacturing, and evaluating EoL methods such as composting for biobased materials and energy recovery by incineration. This research significantly enriches the literature by addressing relatively underexplored topics (such as pyrolysis) and contributes developing ecolabel criteria.