Meaning, referentiality and distribution: A computational investigation of markers in German compounding
Anlam, gönderimsellik ve dağılımsallık: Almanca tamlamalardaki eklerin hesaplamalı bir incelemesi
  1. Tez No: 866042
  2. Yazar: ALİ EREN ÇETİNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tamlama, kelime oluşturmanın bilinen yollarından biridir ve birçok dilde diller arası farklılıklarla bir dereceye kadar mevcuttur. Bu aynı zamanda Almancada kelime oluşturmanın da verimli bir yoludur (Neef, 2009). Almancada tamlama, bileşenler arasında çoğunlukla bağlayıcı birimler olarak adlandırılan bazı eklerden yararlanır ve bu durum oldukça yaygındır. Bu birimlerin herhangi bir anlamı olup olmadığı ya da hangi temel işlevlere sahip oldukları görünüşte oldukça tartışmalıdır. Bu çalışmada, bir yanda anlam ve gönderimsellik, diğer yanda kategorizasyon arasındaki yakın ilişkinin, analitik olarak tanımlanması zor olan bu birimlerin dağılım özellikleri ile hesaplamalı olarak incelenebileceğini öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
Compounding is one of the known ways of word formation and it is available in many languages to some degree or another with crosslinguistic variations. It is also a productive way of word formation in German (Neef, 2009). Compounding in German makes use of some markers, mostly called linking elements, between the constituents, and this phenomenon is highly common. Whether these markers have any meaning or what primary functions they have are seemingly highly controversial. In this study, we suggest that the close relation between meaning and reference on the one hand and categorization on the other can be explored computationally in distributional properties of these markers which are difficult to identify analytically.