Larenjektomi ameliyatı geçiren hastaların beslenmesine ilişkin sorunların çözümlenmesinde hemşirelik yaklaşımı
- Tez No: 18214
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLER AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
65 ÖZET Bu araştırma, Î.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi ve t.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Servislerinde larenjektomi endikasyonu ile yatan 30 deney, 30 kontrol grubunda olmak üzere 60 hastada gerçekleştiril miştir. Larenjektomiü hastalarda nazogastrik tüple beslenmeye bağlı olarak gelişen diyare, abdominal distansiyon, hazımsızlık, oral kavite yara ları, kilo kaybı gibi sorunların çözümlenmesinde hemşirelik bakımının rolü nü araştırmak amacı ile deney grubu hastalar ameliyat sonrası dönemde bu sorunlar açısından gözlenmiş ve kapsamlı hemşirelik bakımı uygulanmış, kontrol grubu hastalara ise rutin servis bakımı verilmiştir. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde, larenjektomili hastalarda nazogastrik tüple beslenmeye ait hazımsızlık, batında distansi yon, kilo kaybı, oral kavite yaralarının çözümlenmesinde kapsamlı hemşire lik bakımının etkili olduğu, diyarenin çözümünde etkisiz olduğu ve nazo gastrik tüple beslenmede uygulanan kapsamlı hemşirelik bakımının sorunla rı minimuma indirgemede etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY This study includes 60 patients with laryngectomy indication (30 patients control group) hospitilized in E.N.T. Clinics of Istanbul Faculty of Medicine and Cerrahpaşa Faculty of Medicine. In laryngectomized patients fed by nazogastric, tube complications like diarhea, abdominal distansion, dyspeptie complaints, ulcers in oral cavity, weight lost have been observed. In order to search the role of nursing care in the management of this complications patients have been observed in post operativ period. For control group routine nursing care, for experimental group intensive nursing care have been performed. We have evaluated our results statistically seen that in larengectomized patients, intensive nursing care is effective for management of dyspepsia, abdominal distention, oral cavity ulcers and weight lost, but in management of diarhea it is not effective. However in patients fed by nasogastric tubes intensive nursing care minimizes problems.