Farklı biyokütle kaynaklarının döngüsel ekonomi kapsamındagazlaştırma prosesi ile sürdürülebilir yönetimi
Sustainable management of different biomass sources withinthe scope of circular economy by gasification process
- Tez No: 866044
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN ÖNGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 382
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı kaynaklardan alınan biyokütlelerden (arıtma çamuru, yeşil atık ve pirina) gazlaştırma prosesi ile hidrojence zengin sentez gazının üretilmesi ve üretilen sentez gazının farklı ve yararlı kullanım alternatifleri ile değerlendirilebilirliğinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, biyokütlenin gazlaştırılmasına uygun, sabit yataklı aşağı akışlı (çapraz akışa modifiye) gazlaştırma reaktörü prototipi geliştirilmiş, farklı işletim şartlarında işletilerek reaktörde tar ve katran oluşumu izlenmiş ve sentez gazın kalitesinin artırılmasında katalizör etkisi incelenmiştir. Farklı işletim şartlarına bağlı olarak kalorifik değerin 5 ila 13 MJ/m3 aralığında, gaz dönüşüm oranının da %23 ila %70 aralığında değiştiği tespit edilmiştir. Yeşil atık için soğuk gaz verimliliği maksimum %92, pirina için %62, arıtma çamuru için ise %73 olmuştur. Çapraz akışlı sabit yataklı reaktörün gazlaştırma verimi aşağı akışlı reaktördeki gazlaştırma sonuçlarına göre daha az olmuştur. Sonuç olarak bu çalışmada farklı kaynaklardan alınan biyokütlelerden yüksek verimlilikte enerji elde edileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce hydrogen-rich synthesis gas through the gasification process from biomass taken from different sources (sewage sludge, green waste and pomace) and to examine whether the produced synthesis gas can be evaluated with different and useful usage alternatives. For this purpose, a fixed-bed downdraft (modified cross-draft) gasification reactor prototype suitable for the gasification of biomass was developed, tar and tar formation in the reactor was monitored by operating under different operating conditions, and the catalyst effect in increasing the quality of the synthesis gas was examined. It has been determined that the calorific value varies between 5 and 13 MJ/m3, and the gas conversion rate varies between 23% and 70%. The maximum cold gas efficiency was 92% for green waste, 62% for pomace and 73% for sewage sludge. As a result, this study demonstrated that high efficiency energy can be obtained from biomass taken from different sources.