Assessment of sintered wick heat pipe performance by modeling phase change in surface pores
Yüzey gözeneklerindeki faz değişiminin modellenmesi ile sinterlenmiş fitilli ısı borusu performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 866058
  2. Yazar: ŞÜKRÜ KAAN YENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA, DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, ısıl sistemlerin yönetimi giderek daha zor hale gelmektedir. Güvenilirlikleri, bakım gerektirmemeleri ve dış enerji kaynaklarından bağımsızlıkları nedeniyle ısı boruları, havacılık, uzay ve elektronik soğutma endüstrilerinde geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Isı borularının test edilmeden önce modellemesi, sistem performansını ve limitlerini tahmin ederek zaman ve emek tasarrufu sağlar. Bu çalışmada, sinterlenmiş fitilli ısı borularının ısıl performansını hızlı ve doğru bir şekilde belirlemek için bir model geliştirilmiştir. Model, fitil içindeki sıvı akışını çözerken, buhar fazının sabit sıcaklık ve basınçta olduğunu varsayar. Model buhar ve sıvı fazları arasındaki basınç farkından kaynaklanan ara yüzey ¸seklini dikkate alarak ısı direnci modeline katkıda bulunur. Model, sıvı-buhar ara yüzeylerindeki boşlukları belirli oranlarda kesilmiş küreler olarak basitleştirir. Ayrıca bir tasarım aracı olarak da kullanılabilir. Gözenek yarıçapının ısı borusu performansı ve limitleri üzerindeki etkisi de çalı¸sma içerisinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the advances in technology, managing thermal systems is becoming increasingly challenging. Due to their reliability, maintenance-free operation, and independence from external energy sources, heat pipes have found widespread use in the aerospace, and other electronics cooling industries. Modeling heat pipes before testing allows for time and labor savings by predicting system performance and limits. In this study, a model has been developed for fast and accurate determination of the thermal performance of sintered wick heat pipes. The model solves for liquid flow within the wick while assuming vapor to be at constant temperature and pressure. It considers the contribution of the shape of the interface resulting from the pressure difference between the vapor and liquid phases to the thermal resistance model. The model simplifies the voids on the liquid-vapor interface surfaces as sections of spheres with certain ratios which it can also be used as a design tool. The effect of pore radius on heat pipe performance and limits have been investigated.