Streptomisin ototoksisitesinin transient evoked otoakustik emisyon (TEOAE) ile monitorizasyonu
Transient evoked otoacoustic emission (TEOAE) for monitoring streptomycin induced ototoxicity
  1. Tez No: 86606
  2. Yazar: RECEP YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET RIFAT KARASALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
38 ÖZET Aminoglikozid grubu antibiyotiklerden olan streptomisin günümüzde esas olarak tüberküloz tedavisinde kullanılmaktadır. Bu antibiyotiğin majör yan etkilerinden birisi ototoksisitedir ve çoğu zaman kalıcı işitme kaybı ile sonuçlanır. Bazı hayvan çalışmalarında aminoglikozid ototoksisitesinin başlangıçta geri dönüşümlü olabileceği gösterilmiştir. Bu nedenle ototoksik etkilerin erken saptanması önemlidir. Aminoglikozidler, morfolojik olarak öncelikle kokleanm bazal parçasmdaki duysal epiteli, özellikle de dış saçlı hücreleri tahrip ederler. Bu çalışmada, streptomisin ototoksisitesinin monitorizasyonu saf ton odyometri ve dış saçlı hücrelerin fonksiyonunu yansıttığı kabul edilen transient evoked otoakustik emisyon (TEOAE) ölçümleri ile araştırılmış ve birbirleriyle karşılaştınlmıştır. Çalışmamızda, ortalama 1 g/gün dozda streptomisin alan 38 olgunun toplam 73 kulağını TEOAE ve saf ton odyometri ile streptomisin tedavisi süresince ve tedavi bitiminden bir ay sonra izledik. TEOAE ölçümlerinde, amplitüd ve reprodüktibilite parametrelerini, saf ton odyometride ise 1, 2, 4, 8 kHz frekanslarını değerlendirdik. Olguların tedavi öncesi ve sonrası ölçümleri karşılaştırıldığında, saf ton odyogramlannda herhangi bir işitme kaybı bulgusu saptanmamıştır. TEOAE ölçümlerinde, reprodüktibilite parametresinde anlamlı değişiklikler saptanmazken, amplitüdlerde tedavi sonunda anlamlı düşüş saptanmıştır. Son kontrolde ise amplitüdlerde tam olmayan bir artış/iyileşme tespit edilmiştir. TEOAE amplitüdlerindeki bu değişiklikler, muhtemelen streptomisin ototoksisitesinde saf ton odyometriye yansımayan iç kulağın geri dönüşümlü fonksiyonel değişikliklerini göstermektedir. Bu nedenle, streptomisin ototoksisitesinin monitorizasyonunda, kalıcı işitme kaybı meydana gelmeden ototoksisite için yüksek riskli hastaların ayırt edilmesinde TEOAE, önemli bir üstünlüğe sahiptir. Ayrıca TEOAE'nun hızı, objektifliği, kooperasyon gerektirmemesi ve kullanım kolaylığı gibi özellikleride diğer avantajlarıdır.
Özet (Çeviri)
39 SUMMARY Streptomycin, which is one of the aminoglycoside antibiotics, is used mainly for to the treatment of tuberculosis. One of the majör side effects of streptomycin is ototoxicity that normally results in permanent loss of inner ear function. However, in animal trials a certain reversibility of this effect has been described. Therefore, early identification of its ototoxic effect is important. Morphologically, aminoglicosides progressively destroy the sensory epithelium with predilection for the basal parts of the cochlea. Especially susceptible are the outer hair cells. In the present study, possible ototoxic side effect of streptomycin was investigated by using pure tone audiometry and transient evoked otoacoustic emissions (TEOAE's) which reflects the function of outer hair cells. And the results of these two tests were compared in each other. Seventy-three ears of 38 subjects who received an average of lg/day streptomycin were monitored. Pure tone audiograms and TEOAE's were performed before, during and at the end of the treatment and four weeks after the treatment. In TEAOE measurements, amplitude and the reproducibility parameters and hearing thresholds on 1,2,4,8 kHz in pure tone audiometry were evaluated. Between onset and end off streptomycin therapy, the pure tone audiograms showed no significant fluctuations. In TEOAE measurements, there were no significant changes in the reproducibility, however, the amplitudes of the TEOAE's decreased significantly. The reduction of TEOAE amplitudes tended to be reversible with in four weeks after therapy, but recovery was not complete. These partially changes in TEOAE amplitudes may reflect reversible functional changes in the inner ear before the irreversible changes, which could be detected by pure tone audiometry, occurred. TEOAE seems to be a more valuable monitoring method than pure tone audiometry to identify those patients at highest risk for streptomycin ototoxicity before irreversible damage have occurred. Besides, TEOAE testing is a quick, objective and easy method which does not require patient response.