Estimation of seismic loss in different metrics for building stock in İstanbul
İstanbul bina stoku için farklı metriklerde sismik kayıp tahmini
- Tez No: 866071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ÖZER AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
İstanbul, Türkiye'de nüfus, deprem tehlikesi ve yapı stoku özellikleri nedeniyle olası bir deprem sonrasında yıkıcı sonuçlarla karşılaşması beklenen illerden biridir. İnsanlar, insan psikolojisi, sosyal ilişkiler, doğal ve yapılı çevreler deprem riski altındadır ve depreme karşı savunmasızdır. Sismik kayıp tahmin çalışmaları, çok boyutlu hasarın ciddi olmaması için insanlara depremden önce harekete geçmeleri için zaman tanır. Bu çalışma, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından verilen mevcut bina stoku ve nüfus verilerini araştırıp bazı varsayımlarda bulunurken, İstanbul'un sismik kaybını fiziksel, ekonomik ve çevresel metriklerle tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Ek araştırma ve stratejik varsayımlar, veri setlerinin belirsiz ve eksik bilgilerinden kaynaklanmaktadır. Bu çalışma, İstanbul'daki 1,062,040 yapıyı kapsamakta olup, bina yapım yılı, kullanım amacı, kat sayısı ve taşıyıcı sisteme ilişkin yapı stoku özelliklerini sunmaktadır. Sonuçlar, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı interaktif olasılıksal deprem tehlikesi haritasından mahalle düzeyinde yer hareketleri ve literatürden alınan kırılganlık eğrileri kullanılarak bina stokunun fiziksel hasarını ve kaybını ortaya koymaktadır. Burada ortaya çıkan fiziksel hasar, literatürden alınan sonuç fonksiyonlarıyla ilişkilendirildiğinde ekonomik ve çevresel kayıpların boyutunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
İstanbul is one of the provinces in Türkiye that will likely experience devastating consequences after a possible earthquake due to population, earthquake hazard, and building stock characteristics. Humans, human psychology, social relationships, and natural and built environments are at risk and vulnerable to earthquakes. Seismic loss estimation studies give people time to take action before the earthquake so that the multidimensional damage will not be severe. The study aims to estimate the seismic loss of İstanbul in physical, economic, and environmental metrics while researching and making assumptions about the available building stock and population data given by the Türkiye Statistical Institute. The additional research and strategic assumptions are due to the datasets' uncertain and missing information. This study includes 1,062,040 buildings in İstanbul to present building stock characteristics regarding the construction year, purpose of usage, number of stories, and structural system. The results reveal the physical damage and loss of the building stock using neighborhood level ground motions from the Disaster and Emergency Management Authority interactive probabilistic earthquake hazard map and fragility curves drawn from the literature. The resulting physical damage associated with consequence functions drawn from the literature demonstrates the extent of economic, and environmental losses.