Seismic loss estimation methodology: A case study in Istanbul
Sismik kayıp tahmini yöntemi: İstanbul içinn örnek olay çalışması
  1. Tez No: 433945
  2. Yazar: SARPER SAYGI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Depremler, fiziksel, sosyal ve maddi acilardan insan hayatı icin en ciddi tehditlerden biri olarak kabul edilir. Yıllar boyunca, milyonlarca insanın olumune, ciddi yaralanmalarına ve sakatlıklara; psikolojik rahatsızlıklara ve milyar dolarlık ekonomik kayıplara sebep olmustur. Bu olumsuz etkilerin azaltılması amacıyla, ileride olusacak depremlerin tahmini ve potansiyel risklerin minimuma indirilmesi buyuk onem tasıyor. Bu konuda en buyuk sorumluluk da belediyelere, deprem bilimi ve jeofizik konulariyla ilgilenen arastırmacılara ve bilim insanlarına, sehir ve bolge planlamacılarına ve sigorta firmalarına dusuyor. Marmara Bolgesi'ni ciddi bir bicimde etkileyen son iki yıkıcı depremin (Kocaeli - 17 Agustos 1999 ve Duzce - 12 Kasım 1999) gerceklesmesinden sonra sismik aktivite bulunan sehirlerde kentsel donusum ve binaların iyilestirilmesi buyuk onem kazandı. Ozellikle, bu bolgedeki en kalabalık ve en populer sehir olan Istanbul'da kentsel donusum hızla yayginlastı. Ayrıca, Marmara Denizi'nin altında bulunan Istanbul'a yakın faylar 1776'dan bu yana harekete gecmemis ve bu faylarin ciddi bir deprem yaratma potansiyelinin cok yuksek oldugu dusunuluyor. Bu hususlar, bu tezin yazılması icin gerekli sebepler olmustur. Bu calısma nihai olarak, deterministik ve olasılıksal yontemler sayesınde denizin altında bulunan Istanbul'a en yakın mesafedeki fayları kullanarak Istanbul'un deprem riskini degerlendirmeyi ve bu ˙ risklere bagli olarak, Kadikoy-Istanbul'da bulunan fiktif bir binanın hasar gorebilirligini hesaplamayı amaclamıstır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes have been considered as one of the most serious threats to human life in physical, social and financial manner. Throughout the years, earthquakes have resulted in millions of people death, injury, physical disability; having psychological disorder and billions of dollars economical loss. In order to reduce these negative effects, estimation of future earthquake occurrence and minimizing the potential risks have crucial importance. The main responsibility should be taken mainly by municipalities, the researchers and scientists dealing with earthquake and geophysics, urban and regional planners and insurance companies. After occurrence of last two destructive (Kocaeli - August, 17 1999 and D¨uzce - November, 12 1999) earthquakes that have affected Marmara Region seriously, urban renewal and rehabilitation of buildings has gained remarkable importance in the cities having seismic activities. Especially in Istanbul, which is the most crowded and popular city among these, urban renewal ˙ methodology has widely taken place. In addition, the submarine faults underneath the Marmara Sea at very close proximity to Istanbul has not reactivated since 1766 ˙ and these are considered having huge potential to create significant seismic activities. These are the main motivations of this thesis study. This study aims to propose deterministic and probabilistic methods to estimate the seismic risk using the three of these submarine faults at closest proximity to Istanbul and based on this corresponding ˙ risk with different return periods, to determine vulnerability of a fictitious residential building in Kadik¨oy, Istanbul.