Investigation of human-like haptic interaction between flying and ground robots
Uçan ve yer robotları arasındaki insan benzeri dokunsal etkileşimin araştırılması
- Tez No: 866080
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EMRE TURGUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLUK BİLGE ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İnsan-robot iş paylaşımı ve robot-robot iş paylaşımı birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanda yapılan yenilikçi araştırmalar ve çalışmalar insan-insan dokunsal etkileşimini referans almaktadır. Temel olarak, insanların duyu ve motor fonksiyon becerileri modellenip, insan-robot ve robot-robot çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu tezde, insan-insan dokunsal etkileşim için yapılan çalışma hava-kara robotu etkileşiminde ele alınmıştır. Birbirlerine bir ip ile bağlı hava-kara robotu sistemi oluşturulmuştur. Bu sistem lider-takipçi paradigmasına örnektir. Sistemdeki sensörler ile, takipçi kendi pozisyonunu, hızını, ivmesini ve ipte oluşan kuvveti bilmektedir. Bunun sebebi, sistemde minimum sayıda sensör kullanmaktır. Literatürdeki insan-insan dokunsal etkileşim çalışmalarında, ipteki kuvvet ile partnerin pozisyonu, hızı ve partnerin takip ettiği hedef pozisyonu, hızı kestirilmiştir. Bu çalışmaların bu sisteme uygulanması ile ipteki kuvvet kullanılarak liderin pozisyonu, hızı ve liderin takip ettiği hedef pozisyonu, hızı kestirilebilir. Literatürde liderin pozisyonu ve hızı kestirilerek daha uyumlu bir hareket elde edilmiştir. Bu tezde, amaç hedef pozisyonu ve hızı kestirilerek takipçinin hedef takibi performansını iyileştirmektir. Liderin pozisyonu ve hızı kestirebilmek için literatürde yapılan çalışmalardaki yöntemler ele alınmıştır. Farklı bir yöntem olarak ise, hareket modellerinin baz alındığı Kalman Filtresi tasarlanmıştır. Kalman Filtresi ile gürültüye daha az hassas ve daha doğru sonuçlar elde edildi. Kestirilen lider pozisyonu ve hızı kullanılarak, hedef pozisyonu ve hızı kestirilmiştir. Bunun için liderin içsel modeli oluşturulup, Kalman Filtresi tasarlanmıştır. Hedef pozisyonu ve hızı kestirilmesi ile takipçi hedef ile ilgili bir bilgisi olmamasına rağmen, hedefi daha iyi takip edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human-robot collaboration and robot-robot collaboration are common in many industries. Human-human haptic interaction is the focus of this field's innovative research and studies. Essentially, human sensorimotor functions have been modelled and applied in human-robot and robot-robot research. This thesis investigates research on human-human haptic interaction in the context of flying and ground robot interactions. A flying-ground robot system has been created that is connected by a tether. This system is an example of the leader-follower paradigm. With the sensors in the system, the follower knows its position, velocity, acceleration and the force produced on the tether. The reason for this is to use a minimum number of sensors in the system. In the human-human haptic interaction studies in the literature, the position and velocity of the partner with the force on the tether and the target position and velocity followed by the partner can be estimated. With the application of these studies to this system, the position and velocity of the leader and the target which is followed by the leader can be estimated using the force on the tether. According to the research, estimating the leader's position and velocity results in a more harmonious movement. In this thesis, the aim is to improve the target tracking performance of the follower by estimating the target position and velocity. The conducted studies in the literature have been discussed in the manner of techniques of estimating the position and velocity of the leader and target in similar cases which is a leader-follower paradigm. As a different method, the Kalman Filter is designed based on the motion models. Less sensitive and more accurate results are obtained with the Kalman Filter. By using the estimated leader position and velocity, the target position and velocity are estimated. For this purpose, the internal model of the leader is created and the Kalman Filter is designed. With the estimation of target position and velocity, the follower can track the target better, although it does not have any information about the target.