Türkiye'de eğitim görmekte olan yabanci uyruklu öğrenciler ile TC uyruklyu öğrencilerin psikolojik ihtiyaçlarının karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
The investigation of the psychologial demands of the foreign students who are educated in Turkey an the native students comparatively
  1. Tez No: 229110
  2. Yazar: SULTANBAY HALMATOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu arastırmada, 2006-2007 Egitim Ögretim Yılında Ankara ve Konya illerinde lisans egitimi görmekte olan yabancı uyruklu ögrenciler ile TC vatandası ögrencilerin; tabiiyeti, cinsiyeti, anne egitim düzeyi ve baba egitim düzeyi gibi degiskenlerinin temel psikolojik ihtiyaçlara etkisinin olup olmadıgı ortaya konulmaya çalısılmıstır. Arastırmanın örneklemi, 2006?2007 Egitim-Ögretim Yılında Selçuk Üniversitesi Egitim Fakültesi ögrencilerinden 100, Ankara ve Konya illerinde lisans egitimi görmekte olan yabancı uyruklu ögrencilerden 118 olmak üzere toplam 218 ögrenciden olusmaktadır. Verilerin toplanmasında; bireylerin psikolojik ihtiyaçlarını tespit etmek amacıyla Deci ve Ryan (2000) tarafından gelistirilen Temel Psikolojik htiyaçlar Ölçegi ve arastırmacı tarafından gelistirilen; ögrencilerin cinsiyetleri, yasları, ana-baba egitim durumları ve yasadıkları yer ve TC vatandası olup olmadıgı gibi degiskenler içeren Kisisel Bilgi Formu kullanılmıstır. Temel Psikolojik htiyaçlar ölçegi Kesici, Üre ve ark.(2002) tarafından Türkçeye uyarlanmıstır. Elde edilen verilerin degerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, ?t? testi istatistikî tekniklerden yararlanılmıstır. Arastırmada elde edilen bulgulara göre, Psikolojik htiyaçlar Ölçeginin ?yeterlik? ihtiyacı belirgin olarak yabancı uyruklu ögrencilerde yüksek çıkmısken; Türk ve yabancı ögrencilerin ?özerlik? ve ?iliski? ihtiyaç örüntülerinde herhangi bir farklılık görülmemistir. Genel olarak kız ve erkek ögrencilerin temel psikolojik ihtiyaçlarında anlamlı bir farklılık ortaya çıkmamıstır. Türk kız ve yabancı kız üniversite ögrencilerinin temel psikolojik ihtiyaçları karsılastırıldıgında ?özerklik? ve ?iliski? alt boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken; ?yeterlik? alt boyutunda anlamlı bir farklılık bulunmustur. Türk erkek ve yabancı erkek üniversite ögrencilerinin temel psikolojik ihtiyaçları karsılastırıldıgında üç alt boyutta da bir farklılasma ortaya çıkmamıstır. Annenin ögrenim durumunun psikolojik ihtiyaçlar üzerindeki etkisine bakıldıgında ?özerklik? ve ?yeterlik? alt boyutlarında anlamlı bir farklılık bulunmazken, annesi üniversite mezunu olan ögrencilerin annesi lise mezunu olan ögrencilere kıyasla ?iliski? ihtiyacına daha fazla gereksinim duydukları ortaya çıkmıstır. Babanın ögrenim durumunun temel psikolojik ihtiyaçlara etkisine bakıldıgında her üç boyutta da anlamlı bir etkisinin olmadıgı bulunmustur.
Özet (Çeviri)
Aim of this research on foreign and citizen students is to measure if there are any effects of human properties like nationality, sex, education level of parents? on psychologic requirements in 2006-2007 education period in Konya and Ankara. The number of students who participated in this research was 218 where 100 of them are students of Faculty of Selcuk University, and 118 of them are foreign students who study in Ankara and Konya. Deci and Ryan?s Basic Psychological Requirements Scale(2000) and researchers Personal Information Form based on students? sex, age, education level of parents?, living place and citizenship of Turkey was used to measure psychological requirements of students. Basic Psychological Requirements Scale was translated by Kesici, Üre and their friends (2002). To evaluate data, the arithmetic average and standard deviation and ?t? test statistic techniques was used. In this research, according to the received data, Psychological Requirements Scale?s `sufficient? requirement was evident in foreign students; but in `relationship? and `independence? requirements, there was not seen any difference. In general, there was no main difference in psychological requirements between male and female students. Turkish and foreign university female students? psychological requirements were compared, there was not seen any difference in `independent? and `relationship? dimensions; but in `sufficient? dimension there was a big difference. Turkish and foreign male university students? psychological requirements were compared. Yet, there was no difference between all three dimensions. Mother?s education level does not affect psychological requirements on ?independency? and ?sufficiency? mostly, but students whose mothers are graduated from university require more need of ?relation? when compared to students whose mothers are graduated from lycée. There was not any determined significant affect of fathers? education level on psychological requirements.