An experimental investigation of gaze behavior modeling in virtual reality
Göz hareketi modellemesinin sanal gerçeklikte deneysel bir incelemesi
  1. Tez No: 775455
  2. Yazar: ELİF ESMER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT PERİT ÇAKIR, DOÇ. DR. CENGİZ ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Psikoloji, Science and Technology, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, robot bir avatara programlanmış göz hareketi modellemesinin insan muhatapların etkileşimi üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Bu amaçla, robot bir avatarla iş görüşmesi senaryosu dahilinde gerçekleştirilen birebir konuşma ortamında katılımcıların görsel etkileşim örüntüleri ve izlenimleri araştırılmıştır. Deneyler, göz takip metodolojisi, anketler ve deney sonrası sözlü görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir. Önceden kaydedilmiş konuşmayla programlanmış ve insan göz hareketleri örüntülerine dayılı biçimde bakışları modellenmiş bir avatar robot, insan kaynakları yöneticisi -dolayısıyla görüşmeci- olarak deneyde yer almıştır. Katılımcıların -görüşülen kişilerin- göz izleme verileri, robot avatarın insan benzeri bakış davranışının, insan muhataplarının göz teması ve göz kaçırma davranışları üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını araştırmak üzere analiz edilmiştir. Anket sonuçları ve deney sonrası değerlendirmelerin TF-IDF analizi, katılımcıların göz takibi verilerinin yansıtılışı ve avatarın algılanışına ilişkin örüntüler tespit etmek için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate if gaze behavior modeling on a robot avatar makes any difference in the engagement of human interlocutors. To that end, visual interaction patterns and impressions of participants during a one-on-one active conversation setting in the form of a mock-up job interview with an avatar agent have been analyzed. Experiments were conducted through eye-tracking methodology, questionnaires, and open-ended post-experimental evaluations. A robot avatar as an artificial agent programmed with pre-recorded speech and pre-planned gaze behavior, based on human gaze patterns, took the role of the human resource manager, in other words, the interviewer. The eye-tracking data of the participants, namely interviewees, were collected and analyzed to investigate whether the human-like gaze behavior of the artificial agent had any effect on the gaze allocation of the human interlocutors. Results of the questionnaires and the TF-IDF analysis of the post-experimental evaluations were inspected to detect reflections of participants' gaze behavior and further patterns for the perception of the avatar.