Güneş enerji santrallerinde verimliliği etkileyen reaktif güç kompanzasyon parametresinin incelenmesi
Investigation of reactive power compensation parameter affecting efficiency in solar power plants
  1. Tez No: 866090
  2. Yazar: ÇETİN ÇAĞRI EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Kaynakları ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Fosil kaynak rezervlerinin her geçen gün azalmasıyla birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarına ilgi artmaktadır. Yenilenebilir enerji çoğunlukla rüzgar, güneş ve hidroelektrik sistemler tarafından üretilir. Bu çalışma kapsamında yenilenebilir enerji kaynağı olan güneş enerji santrallerinde reaktif güç kompanzasyon parametrelerinin santral verimliliğine etkisi araştırılmıştır. Bir enerji sisteminin kesintisiz ve sorunsuz çalışabilmesi için sistem kararlılığının sağlanması gerekir. Artan enerji talebi kararlılık sorunları yaratmaktadır. Bu çalışmada sistemin kararlılığını etkileyen parametrelerden biri olan kompanzasyon sistemi üzerinde durulmaktadır. Reaktif güç kompanzasyonu, bir fotovoltaik sistemin gerilim stabilitesini düzenlemek için kullanılır. Güneş enerjisi sistemleri için güç faktörünün doğru belirlenmesi çok önemlidir. Çalışma kapsamında santral için kompanzasyon parametresi kompanzasyon yapılmadan önce ve kompanzasyon yapıldıktan sonra veriler incelenmiş olup santral verimindeki değişimler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As fossil resource reserves decrease day by day, interest in renewable energy sources is increasing. Renewable energy is mostly produced by wind, solar and hydroelectric systems. Within the scope of this study, the effect of reactive power compensation parameters on power plant efficiency in solar power plants, which are renewable energy sources, was investigated. In order for an energy system to operate uninterruptedly and smoothly, system stability must be ensured. Increasing energy demand creates stability problems. This study focuses on the compensation system, which is one of the parameters affecting the stability of the system. Reactive power compensation is used to regulate the voltage stability of a photovoltaic system. It is very important to determine the power factor correctly for solar energy systems. Within the scope of the study, the compensation parameter data for the power plant were examined before and after compensation, and the changes in the power plant efficiency were observed.