Kesirler konusunda hazırlanan etkinliklerin ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin başarılı zeka düzeylerine etkisi
The effect of the activities prepared on fractions on the level of successful intelligence of primary school fourth grade students
  1. Tez No: 866089
  2. Yazar: HAMİDE ALGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin Başarılı Zekâ Modeli'ne dayalı öğretim çalışmalarının matematik başarısı ve Başarılı Zekâ puanları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu doğrultuda kontrol grubunda 4. sınıf matematik dersi kesirler ve kesirlerle işlemler konusunun öğretimi Milli Eğitim Bakanlığı öğretim programına göre herhangi bir müdahale olmaksızın gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda ise aynı konunun öğretimi Başarılı Zekâ Modeli'ne dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 2022-2023 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde, İstanbul ili Esenler ilçesindeki bir devlet ilkokulunda öğrenim görmekte olan 56 4. sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma 4 hafta 22 saatlik ders süresini kapsamaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak STAT testi (Sternberg Triarchic Abilities Test) ve Kesirler Başarı testi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) paket programı kullanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, bağımlı örneklem t-testi ve bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, Başarılı Zekâ Modeli'nin matematik kesirler konusu itibariyle deney ve kontrol gruplarının matematik başarı testi son test puan ortalamalarında deney grubu lehine anlamlı etki ettiği görülmüştür. Zekâ alt boyutları için yapılan STAT testi analiz sonuçlarına göre kontrol ve deney gruplarının son test puan karşılaştırmalarında analitik alt boyut, pratik alt boyut ve toplam test bağlamında Başarılı Zekâ Modeli'nin deney grubu lehine anlamlı etki ettiği bulunmuştur. Çalışma sonucunda araştırmacılara Başarılı Zekâ Modeli için farklı derslerde ve konularda modelin araştırılmasını ve farklı sosyo - kültürel bağlamdaki etkilerinin incelenmesi önerilmiştir. Öğretmenlere ise modelin sınıflarına uygulayarak öğrenci başarısını gözlemlemeleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching activities based on the Successful Intelligence Model on mathematics achievement and Successful Intelligence scores of 4th grade primary school students. For this purpose, a quasi-experimental design with pre-test post-test control group from quantitative research methods was used. Accordingly, in the control group, the teaching of the subject of fractions and operations with fractions in the 4th grade mathematics course was carried out according to the Ministry of National Education curriculum without any intervention. In the experimental group, the same subject was taught based on the Successful Intelligence Model. The study group of the research consists of 56 4th grade students studying in a public primary school in Esenler district of Istanbul province in the spring term of the 2022-2023 academic year. The study covers 4 weeks and 22 hours of class time. STAT test (Sternberg Triarchic Abilities Test) and Fractions Achievement Test were used as data collection tools in the study. The data of the study were analysed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) package programme. Descriptive statistics, dependent sample t-test and independent sample t-test were used to analyse the data. According to the results of the study, it was seen that the Successful Intelligence Model had a significant effect in favour of the experimental group in the post-test mean scores of the mathematics achievement test of the experimental and control groups in terms of the subject of mathematics fractions. According to the results of STAT test analysis for intelligence sub-dimensions, it was found that the Successful Intelligence Model had a significant effect in favour of the experimental group in the analytical sub-dimension, practical sub-dimension and total test context in the post-test score comparisons of the control and experimental groups. As a result of the study, it was suggested that researchers should investigate the Successful Intelligence Model in different courses and subjects and examine its effects in different socio-cultural contexts. Teachers are recommended to apply the model to their classes and observe student achievement.