Kitle kaynak verilerin yetkili verilerle karşılaştırılması ve veri kalitesinin değerlendirilmesi
Comparison of crowd source data with authorized data and assessment of data quality
- Tez No: 866097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLTEN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Gönüllü Coğrafi Bilgi ve kitle kaynak yaklaşımlarla üretilen verilerin birçok alanda popülaritesinin artmasıyla birlikte, ulusal harita kurumları, verilerini güncellemek için bu yaklaşımlarla üretilen verilerin potansiyelini değerlendirmeye başlamıştır. Bu iki yaklaşımın doğaları gereği, veri kalitesinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu noktadan hareketle tez çalışmasının amacı, Gönüllü Coğrafi Bilgi ve kitle kaynak yaklaşımlarla elde edilen konumsal verilerin yetkili verilerle karşılaştırılması, kalitesinin değerlendirilmesi ve kullanılabilirliğinin artırılmasıdır. Bu süreçte, Harita Genel Müdürlüğü ve OpenStreetMap veri setlerinin entegrasyonu ve analizi önemli rol oynamaktadır. Bu noktada, Konumsal Veri İyileştirme Ontolojisi geliştirilmiştir; bu ontolojinin güdümünde Trabzon ilinde belirlenen bölgelerde yapılan örnek uygulama ile konumsal veri kalitesini değerlendirme ve iyileştirme hedefinin gerçekleştiği görülmüştür. Ontoloji tabanlı bir yaklaşım kullanılarak ortaya konan metodolojiye ek olarak, iki boyutlu yapılar için konumsal veri kalitesinde, özellikle konumsal doğruluk açısından hedefe ulaştıran yöntem tasarlanmıştır. Bu yöntem için gerekli algoritmalar geliştirilmiş ve MATLAB ortamında uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, yaklaşımın etkinliğini ve başarısını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing popularity of data produced by Volunteer Geographic Information and crowdsourcing paradigms, in many fields, national mapping agencies have started to evaluate the potential of data produced by these paradigms to update their data. Due to the nature of these two paradigms, data quality needs to be assessed. This thesis is dedicated to assessing the quality and applicability of spatial data derived from Volunteer Geographic Information and crowdsourcing approaches by juxtaposing it with data from authoritative sources. Through a case study conducted in a specifically chosen area within the Trabzon province, this research seeks to elevate the quality of spatial data. The principal goal is to refine the existing spatial data's accuracy and accessibility, employing the frameworks of the Spatial Data Quality Ontology and the newly created Spatial Data Enhancement Ontology. A significant portion of this process entails the integration and meticulous analysis of datasets from the Turkish General Directorate of Mapping and OpenStreetMap. Leveraging an ontology-based approach, an algorithm that surpasses existing methods in spatial accuracy has been devised using MATLAB software. The efficacy and success of the proposed method have been validated through its application to real-world datasets, demonstrating its potential to significantly improve spatial data quality.