4-metil-kumarin ve 3- asetil kumarin türevi moleküllerin süper-kritik eter ortamında sentezi
Synthesis of 4-methyl-coumarin and 3-acetyl-coumarin derivative molecules in super-critical ether environment
  1. Tez No: 866106
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZSIRKINTI GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE SULTAN GİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kumarinler bitkilerde doğal olarak bulunan ve geniş spektrumda biyolojik aktivite gösteren bileşiklerdir. Biyolojik öneminin yanı sıra parfüm, tarım endüstrisi, gıda, boya, tıp ve ilaç sanayi gibi çeşitli alanlarda kullanılmaları sebebiyle sentez yöntemlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar her geçen gün daha çok önem kazanmaktadır. Süper kritik koşullar altında çözücülerin viskoziteleri, yoğunlukları, iyonlaşma sabitleri, difüzyon hızı, kütle transferi ve dielektrik sabiti gibi fizikokimyasal parametrelerinde meydana gelen değişimler bu çözücülerin çözme gücünü dramatik bir şekilde artırır. Ayrıca yeşil kimya koşullarına uygunluğu nedeniyle de süperkritik koşullarda yapılan sentezler temiz, çevreci ve ekonomiktir. Bu nedenle süperkritik çözücü ortamı özellikle organik sentez alanında yapılacak çalışmalar için önemli bir alternatiftir. Bu tez çalışmasında ilk kez süperkritik eter ortamında Knoevenagel ve Pechmann sentez yöntemleriyle onbeş adet kumarin bileşiği sentezlenmiştir. Sentez çalışmaları bir model tepkime üzerinden optimum koşullar belirlenerek; kısa sürede yüksek verimlerle kumarin bileşiklerinin sentezi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coumarins occur naturally in plants and show a broad spectrum of biological activity. In addition to their biological importance, studies on the development of synthesis methods are gaining more importance day by day due to their use in various fields such as, agricultural industry, food, paint, perfume, medicine and pharmaceutical industry. At supercritical conditions, some physicochemical properties of solvents such as viscosity, diffusion rate, density, ionization constants, mass transfere rate and dielectric constant change dramatically and cause an increase in the solubility power of these solvents. In addition, due to its compatibility with green chemistry conditions, syntheses made under supercritical conditions are clean, environmentally friendly and economical. For this reason, supercritical solvents are an important alternative particullary for organic synthesis. In this thesis, fifteen coumarin compounds were synthesized for the first time in supercritical ether media by Knoevenagel condensation and Pechmann synthesis methods. Synthesis of the compounds according to the determined optimum conditions via a model reaction.