Evaluation of some immunological and biochemical parameters in female breast cancer
Kadın meme kanserinde bazı immünolojik ve biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
- Tez No: 866107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ ASMA KARUMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Irak'taki Kerkük Onkoloji Merkezinde, kadın meme kanseri hastalarında immünolojik ve biyokimyasal parametreleri değerlendirmek için kesitsel bir çalışma gerçekleştirdi. Araştırmaya meme kanseri tanısı konulmuş 270 kadın ve ailesinde meme kanseri öyküsü olmayan 50 sağlıklı birey dahil edildi. Bulgular, meme kanserinin en çok 40-59 yaş aralığında görüldüğünü, en yüksek yüzdenin ise 40-49 yaş grubunda olduğunu gösterdi. Katılımcıların çoğu ilkokul mezunu ve evli idi. Çoğunun ailesinde meme kanseri öyküsü yoktu. Meme kanseri hastalar ile kontrol grubu arasında biyokimyasal parametreler açısından anlamlı farklılıklar vardı. Özellikle meme kanseri hastalarında kontrol grubuyla karşılaştırıldığında daha düşük Hb düzeyleri ve yüksek CA 15-3, CEA ve IL-10 düzeyleri vardı. Ferritin, GSH, LDH, ALP, GGT ve SGOT düzeyleri de iki grup arasında oldukça farklıydı. Ferritin seviyeleri ileri kanser evresiyle birlikte önemli ölçüde arttı. Hemoglobin (Hb) seviyeleri T1N0M0 ve T3N2M1 ile karşılaştırıldığında T2N1M0'da daha düşüktü. LDH seviyeleri T1N0M0'da anlamlı derecede yüksekti. Sunuç olarak bunlar meme kanserinin değerlendirilmesi ve yönetilmesinde potansiyel tanısal ve prognostik değerinin olduğunu göstermektedir. Meme kanseri hastalarının çeşitli tümör-nodül-metastaz evrelerine dağılımı, erken evre vakalarının önemli bir oranını ve daha ileri özelliklere sahip daha büyük bir grubu gösterdi
Özet (Çeviri)
In the Kirkuk Oncology Center in Iraq conducted a cross-sectional study to assess immunological and biochemical parameters in female breast cancer patients. The study included 270 women diagnosed with breast cancer and 50 healthy individuals without a family history of breast cancer. The findings showed that breast cancer was most prevalent in the 40-59 age range, with the highest percentage in the 40-49 age group. Most participants had primary education and were married. Most had no family history of breast cancer. There were significant differences in biochemical parameters between breast cancer patients and the control group. Notably, breast cancer patients had lower Hb levels and elevated levels of CA 15-3, CEA, and IL-10 compared to the control group. Ferritin, GSH, LDH, ALP, GGT and SGOT levels were also quite different between the two groups. Ferritin levels significantly increased with advancing cancer stage. Hemoglobin (Hb) levels were lower in T2N1M0 compared to T1N0M0 and T3N2M1. LDH levels were significantly higher in T1N0M0. As a result, these indicate that the potential diagnostic and prognostic value of these markers in assessing and managing breast cancer. The distribution of breast cancer patients across various tumornode-metastasis stages indicated a significant proportion of early-stage cases and a larger group with more advanced characteristics.