Estimation of human interleukin-10 in patients with hepatitis B virus disease in the Iraqi population
Irak popülasyonunda hepatit B virüsü hastalığı olan hastalarda insan interlökin-10 tahmini
  1. Tez No: 866109
  2. Yazar: ZAINAB MOHANNAD MANSOUR ALHASHIMI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUJAHID KHALAF ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hepatit B virüsünün (HBV) neden olduğu Hepatit B, dünya çapında hepatitin ardındaki en önde gelen etiyolojik ajanlardan biridir. Karaciğer kanseri de dahil olmak üzere ilerlemiş karaciğer patolojilerinin başlangıcını hızlandırabilen kronik bir enfeksiyonu temsil eder. 2022 yılında Bağdat'taki Medical City'de gerçekleştirilen, yaklaşık 75'i kontrol grubunu oluşturan 150 katılımcıdan oluşan bir kohortu kapsayan kapsamlı bir vaka kontrol çalışmasında, geri kalan 75 kişiye klinik testler yoluyla doğrulanmış hepatit B virüsü enfeksiyonu tanısı konuldu. Hasta ve kontrol gruplarının ortalama yaşları sırasıyla 27,36 ve 29,75 yıldı. Bu çalışma, katılımcıların kan serumundaki interlökin-10 (IL-10), glutamat oksaloasetat transaminaz (GOT), glutamat piruvat transaminaz (GPT), toplam bilirubin ve toplam protein seviyeleri dahil olmak üzere bir dizi parametreyi titizlikle inceledi. Dikkat çekici bir şekilde, bu parametrelerin kan serumu değerleri, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında tüm hasta gruplarında anlamlı derecede yüksekti (p-değeri = 0,001**), bu da HBV enfeksiyonuyla ilişkili belirgin bir fizyolojik bozulmaya işaret ediyordu. Analiz, IL-10 ile çeşitli klinik parametreler arasındaki dikkate değer korelasyonları ortaya çıkardı. IL-10, yaş (r = 0,569**), GOT (r = 0,841**) ve toplam bilirubin (r = 0,817**) ile pozitif bir korelasyon sergileyerek hastalığın ilerlemesindeki potansiyel rolünü aydınlattı. Tersine, IL-10 ile GPT arasında negatif bir korelasyon gözlendi (r = -0,369**), bu da IL-10 ile karaciğer fonksiyon belirteçleri arasında karmaşık bir etkileşim olduğunu ortaya koyuyor. Bu bulgular, IL-10'un, hepatit B enfeksiyonu dinamiklerini izlemek ve terapötik müdahalelerin etkinliğini değerlendirmek için önemli bir biyobelirteç olarak kullanımının altını çiziyor. IL-10 ile klinik parametreler arasındaki karmaşık ilişkileri açıklayarak bu çalışma, hepatit B ile ilişkili karaciğer patolojilerinin anlaşılması ve yönetiminin geliştirilmesine yönelik değerli görüşlere katkıda bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
Hepatitis B, caused by the hepatitis B virus (HBV), stands as one of the foremost etiological agents behind hepatitis globally. It represents a chronic infection capable of precipitating the onset of advanced liver pathologies including liver cancer. In a comprehensive case-control study conducted at Medical City in Baghdad in 2022, involving a cohort of 150 participants, of which approximately 75 constituted the control group, and the remaining 75 individuals were diagnosed with confirmed hepatitis B virus infection through clinical testing. The mean ages of the patient and control groups were 27.36 and 29.75 years, respectively. This study meticulously examined a spectrum of parameters in the blood serum of the participants, including interleukin-10 (IL-10), glutamate oxaloacetate transaminase (GOT), glutamate pyruvate transaminase (GPT), total bilirubin, and total protein levels. Remarkably, the blood serum values of these parameters were significantly elevated across all patient groups compared to the control group (p-value = 0.001**), indicating a distinct physiological perturbation associated with HBV infection. The analysis unveiled noteworthy correlations between IL-10 and various clinical parameters. IL-10 exhibited a positive correlation with age (r = 0.569**), GOT (r = 0.841**), and total bilirubin (r = 0.817**), elucidating its potential role in disease progression. Conversely, a negative correlation was observed between IL-10 and GPT (r = -0.369**), suggesting a complex interplay between IL-10 and liver function markers. These findings underscore the utility of IL-10 as a pivotal biomarker for monitoring hepatitis B infection dynamics and assessing the effectiveness of therapeutic interventions. By elucidating the intricate relationships between IL-10 and clinical parameters, this study contributes valuable insights towards advancing our understanding and management of hepatitis B-associated liver pathologies.