Determination of the contribution of dust and sea salt transport to the particulate matter 10 levels recorded in the mugla province
Muğla ilinde kaydedilen partikül madde 10 seviyelerine toz ve deniz tuzu taşınımı katkılarının belirlenmesı
  1. Tez No: 866110
  2. Yazar: FUNDA YETGİN BAYKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALP, PROF. DR. GÜLEN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Türkiye ve güney Avrupa ülkelerinde PM10 standartlarının sağlanması, bu ülkelerin Kuzey Afrika kaynaklı tozun, ayrıca Arap yarımadası ve Ortadoğu ile Asya'dan gelen karasal tozların etkisi nedeniyle, kolay olmamaktadır. Deniz tuzu, orman yangınları ve volkanlar gibi, insan kaynaklı olmayan ilave etkenlerin de katkısı bulunmaktadır. Doğal kaynaklı katkıların daha iyi anlaşılması, Türkiye'de hava kalitesinin daha iyi yönetilebilmesi için büyük öneme sahiptir. Bu çalışmada, Muğla ilindeki PM10 düzeylerine Afrika tozu ve deniz tuzu başta olmak üzere doğal toz kaynaklarının katkı miktarı 2014-2018 dönemi için hesaplanmıştır. Avrupa Komisyonu'nun ilgili rehberi doğrultusunda, Marmaris'te yer alan bir kırsal istasyonun verileri (PM10 ve element derişimleri) de dahil olarak hava kalitesi izleme istasyonlarının verileri ve uydu ürünleri, aerosol modelleri ile geriyörüngeler kullanılarak bir analiz gerçekleştirilmiştir. Yükseklik farkları ve veri eksikleri dikkate alınmış ve farklı istatistiksel yöntemler denenmiştir. Orman yangınlarının, iki günde CAFÉ Direktifi günlük sınır değerinin aşılmasından sorumlu olduğu tespit edilmiştir. Günlük volkanik aktivite katkısı 4.6 ug/m3 düzeyine varmıştır. 1404 gün içerisinde 122 günde; Afrika dışı karasal toz alanlarının katkıda bulunduğu anlaşılmıştır. Sadece tüm gerekli verilere sahip olan 32 günde, ortalama birleşik doğal katkılar hesaplanmış ve en yükseği bir kıyı istasyonunda %17 yıllık katkı bulunmuştur. Bu çalışmanın beklenen yararları; ilk olarak, Muğla ilindeki doğal toz katkısının ve analiz araçlarının daha iyi anlaşılması ve ikinci olarak, bu tür verilerin CAFÉ Direktifi çerçevesinde ve ayrıca kalan emisyonlar için hava kalitesi tedbirleri geliştirilmesi amacıyla kullanılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In Türkiye and southern Europe, compliance with PM10 standards is not easy due to influence of North African dust and Arabian, Middle Eastern and Asian crustal dusts. Additional non-anthropogenic factors such as sea salt aerosols, forest fires and volcanic activities also contribute. A better understanding of the natural contribution is essential for better management of air quality in Türkiye. In this study, contribution of the natural dust sources, mainly African dust and sea salt aerosols, to the PM10 levels in the Muğla province was quantified for 2014-2018. The analysis was performed according to the relevant Guidance of the European Commission, with the utilization of air quality monitoring stations' data including rural data (PM10 and elemental concentrations) from Marmaris, satelite products, aerosol models and backtrajectories. Altitude differences and data gaps were of concern and different statistical methods were tried. Forest fires were found responsible for exceedance of daily limit of the CAFÉ Directive on two dates. Daily volcanic activity contribution reached 4.6 ug/m3. The non-African arid regions were found to contribute on 122 days within 1404 dates. The average combined natural contributions were calculated for only 32 dates possessing all necessary data, and the highest was found as 17% annual contribution at a coastal station. The main uses of the results are expected to be, firstly, a better understanding of natural dust contribution to Muğla province and analysis tools, and secondly, the use of such data within the framework of the CAFÉ Directive and for deriving air quality measures pertinent to the remaining emissions.