Erıc Rohmer sinemasında renk-mekan bağlamında resimsel süreç
The pictorial process in the context of colour-space in Eric Rohmer's cinema
- Tez No: 866138
- Danışmanlar: DOÇ. ERDAL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Eser metin niteliği taşıyan bu çalışmada resim sanatı ve sinema etkileşimi ana temayı oluştururken, Yönetmen Eric Rohmer ise eser metin içerisinde bu etkileşimin öznesi olarak yer almaktadır. Rohmer filmografisi içerisinden seçilen kadrajlar üzerinde biçimsel analizler yapılarak, sonrasında yapmış olduğum resimler için bir altyapı oluşturulmuştur. Yönetmenin röportajlarında da bahsettiği renk konusundaki duyarlılığı, film kadrajlarında resimsel unsurlar bulma yada onları resimsel hâle getirmek bakımından oldukça elverişli bir çalışma ortamı hazırlar demek yanlış olmayacaktır. Sinema sanatının kendi teknik elverişliliği dışında görsel açıdan estetiğin zenginleştirilmesi adına resimsel öğelerden yararlandığı daha birçok örnek vardır. Bu durum tek taraflı olmayıp resim sanatınında sinemadan faydalandığı birçok örnek hâlihazırda mevcuttur. Metnin üçüncü bölümünde bu konuyla alakalı örneklemeler ele alınmıştır. Sinemada renk kullanımının başlamasından itibaren filmlerde görülen resimselliğin günümüzde hâlen örneklerine rastlanmaktadır. Bu bağlamda yapmış olduğum çalışmalara Rohmer sinemasından seçtiğim kadrajlar esin kaynağı olmuş ve kadrajlar üzerinde renk ve mekân analizleri yapılarak eser metni sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
While the interaction of painting and cinema constitutes the main theme of this work, Director Eric Rohmer is the subject of this interaction in the text. By conducting formal analyses on the frames selected from Rohmer's filmography, an infrastructure was created for the paintings I made afterwards. It would not be wrong to say that the director's sensitivity to color, which he also mentions in his interviews, prepares a very favorable working environment in terms of finding pictorial elements in film frames or making them pictorial. Apart from its own technical convenience, there are many other examples where the art of cinema makes use of pictorial elements in order to enrich the visual aesthetics. This situation is not one-sided, and there are already many examples where the art of painting has benefited from cinema. In the third part of the text, examples related to this issue are discussed. Since the beginning of the use of color in cinema, there are still examples of the pictorialism seen in films today. In this context, the frames I chose from Rohmer's cinema inspired my work and the text was concluded by analyzing the color and space on the frames.