Modern anlatı bağlamında Eric Rohmer sinemasında ahlak olgusunun metaforik işlevi
Metaphoric function of morality in the narrative context of Eric Rohmer's cinema
- Tez No: 493146
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR PÖSTEKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Günümüzde yaşadığımız küresel çağda medeniyetler, kültürler, milletler ve bölgeler arasında yaygın ve derin geçişler oluşmaya başladığı gibi söz konusu yapılar arasında birçok çatışma da ortaya çıkmaktadır. Gelenek ve modernin çatışması teziyle bu gelişmeler genelde Doğu – Batı toplumları arasında oluşan gelişmelere atfedilmektedir. Bunun sonucu olarak her iki toplumun da ortak kesişim kümesi olarak modernizm eleştirisi doğmakta ve modernizm karşıtlığı, değer yargıları etrafında birleşmenin temel kanıt, olarak ileri sürülmektedir. Bu söz konusu çatışma; batı düşüncesinde sadece C. E. M. Joad'la ve Doğu düşüncesinde Edward Said ile sınırlı bir bakış açısı olmayıp, modern anlatı paradigmasında ortaya çıkmaktadır. Modern anlatı bağlamında bu düşünce toplumu, doğayı ve insanı da yorumlamaktadır. İnsanların yeryüzündeki serüvenlerini, kitleler arası etkileşimleri, birey - yaratıcı ve tabiat ilişkisini modern bir söylem perspektifiyle açıklamaktadır. Modern anlatı; iletilme biçimlerine göre, anlatan ile anlatılan şey arasındaki mesafe ile ilgilidir. Söz konusu bu mesafe, anlatının ''anlatma'' ile ''gösterme'' arasında nasıl bir yere oturtulduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
As much as widespread and deep passages exist between civilizations, cultures, nations and regions in the global age we live in, many conflicts also appear between these structures. With the thesis on the conflict between Tradition and Modernity these developments are often attributed to developments which occurred between Eastern and Western communities. As a consequence, in both communities the critique of modernity appears as the intersection common to both sets and the opposition to modernity is propounded as the principal evidence for converging around judgment values This conflict is not limited only to C. E. M. Joad in the Western thinking and to Edward Said in Eastern thinking and appears in the paradigm of modern narrative. In the context of modern narrative this thinking considers and interprets nature and humans. The adventures of humans in the world, interactions between masses, relation between individuals and the creator and nature are explained from the perspective of modern discourse. Modern narrative, according to the communication styles, is related to the distance between the narrator and the thing which is narrated. Such distance demonstrates where the narrative between“narration”and“demonstration”stands.