Güncel sanat pratiklerinin 2018 ortaöğretim görsel sanatlar dersi öğretim programındaki yeri
The place of contemporary art practices in the 2018 secondary education visual arts course curriculum
  1. Tez No: 866179
  2. Yazar: ELİF BAKIRLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, 2018 Ortaöğretim Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programında Güncel Sanat pratiklerinin teorik ve uygulama olarak yer almasının, çağımızın yeniliklerine uyum sağlamasının yanı sıra sanatsal, akademik ve sosyal gelişimlerine olumlu katkılarının olacağını savunmaktadır. Araştırmada, Güncel Sanatın oluşumuna zemin hazırlayan Modern Sanat ve Postmodern Sanat, Güncel Sanatın gelişim süreci, Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programlarının (1992-2018) tarihsel gelişim süreci ve 2018 Ortaöğretim Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı üzerinde durulmuştur. Nitel araştırma süreciyle ilerleyen bu çalışma betimsel ve içerik analizi modelinin kullanıldığı bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Nitel veri toplama yöntemi olarak doküman analizi kullanılmıştır. 2018 Ortaöğretim Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı'nda Güncel Sanatın yerine ilişkin elde edilen veriler kaynak olarak kullanmıştır. Araştırmanın sonucunda, 2018 Ortaöğretim Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programında Güncel Sanatın yüzeysel ve gizil bir yaklaşımla ele alındığı, yeterli düzeyde yer verilmediği sonucuna varılmış; bu doğrultuda çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research advocates the development of Contemporary Art practices in the 2018 Secondary Education Visual Arts Course Curriculum, as well as the theoretical and practical adaptation of location tracking to the innovations of our age, as well as its positive contributions to systematic, academic and social development. The research focused on Modern Art and Postmodern Art, which paved the way for the formation of Contemporary Art, the development process of Contemporary Art, the historical development process of Visual Arts Course Curriculum (1992-2018) and the 2018 Secondary Education Visual Arts Course Curriculum. This study, which proceeds with the qualitative research process, was designed as an industrial study of descriptive and content analysis model. Plugin analysis was used as a qualitative data collection method. The data obtained regarding the place of Contemporary Art in the 2018 Secondary Education Visual Arts Course Curriculum was used as a source. As a result of the research, it is seen that in the 2018 Secondary School Visual Arts Curriculum, Contemporary Art is treated with a superficial and hidden treatment, is not included and produced at a sufficient level; Various suggestions have been made in this direction.