Üniversite öğrencilerinin eş seçme stratejileri, sosyal görünüş kaygısı ve özsaygı ilişkisi
The relationship between partner selection strategies, social appearance anxiety and self-esteem of university students
  1. Tez No: 866178
  2. Yazar: GÖKÇE NUR ATAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada gönüllü 444 üniversite öğrencisinin eş seçme stratejileri, sosyal görünüş kaygıları ve özsaygılarının ilişkisi incelenmiş; bu değişkenlerin cinsiyet, gelir durumu, fakülte bölümü, yaşanılan yer ve romantik ilişki durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığı SPSS 21.0 programı ile istatistiksel açıdan sınanmıştır. Yapılan korelasyon analizi, öğrencilerin sosyal görünüş kaygısı ile özsaygı düzeyleri arasındaki orta düzeyde, negatif ve anlamlı bir ilişkiye; eş seçme stratejileri ile özsaygı düzeyleri arasındaki zayıf düzeyde, pozitif ve anlamlı bir ilişkiye ve eş seçme stratejileri ile sosyal görünüş kaygısı arasındaki zayıf düzeyde, pozitif fakat anlamlı olmayan bir ilişkiye işaret etmektedir. Bağımsız örneklemler t-testi sonucunda kadınların sosyal görünüş kaygısının erkeklere göre anlamlı derecede fazla olduğu, erkeklerin ise özsaygı düzeylerinin, eşte fiziksel görünüme ve aşka verdikleri önemin anlamlı olarak daha yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin yaşadıkları yer, romantik ilişki durumu ve gelir düzeyleri eş seçme stratejileri, sosyal görünüş kaygıları ve özsaygıları ile anlamlı olarak farklılaşmamıştır. Eşit ağırlık öğrencilerinin eş seçme stratejileri puanları ise sayısal ve sözel gruptan anlamlı olarak daha yüksektir, yani romantik eş seçerken ilgili kriterleri daha fazla önemsemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between partner selection strategies, social appearance anxiety and self-esteem of 444 volunteer university students was examined; whether these variables differed according to gender, income status, faculty department, place of residence and romantic relationship status was statistically tested using the SPSS 21.0 program. The Correlation Analysis conducted indicates a moderate, negative and significant relationship between students' social appearance anxiety and self-esteem levels; a weakly positive and significant relationship between partner selection strategies and self-esteem levels; and a weakly positive but not significant relationship between partner selection strategies and social appearance anxiety. The Independent Samples t-Test found that women's social appearance anxiety was significantly higher compared to men's, while men's self-esteem levels and the importance they attach to physical appearance and love in a partner were significantly higher. The location where the students lived, their romantic relationship status and their incomes did not show any significant differences with the basic veriables. But when choosing a romantic partner, the equal weight class students got higher scores than the ones from mathematical and verbal classes. Seems like they are more picky.