Öğretmen adaylarının eğitsel podcastler aracılığı ile müzeleri etkin öğrenme ortamları olarak kullanma deneyimleri üzerine katılımcı eylem araştırması
Participatory action research on preservice teachers' experiences of using museums as effective learning environments through educational podcasts
  1. Tez No: 866181
  2. Yazar: MERVE DİLŞAT ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MARTINA RIEDLER ERYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Education and Training, Fine Arts, Museology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma Batı Anadolu'da bulunan bir üniversitede öğrenim gören 3. Sınıf Görsel Sanatlar öğretmenleri adaylarının Müze Eğitimi dersi kapsamında eğitici podcastler hazırlamasını içeren bir katılımcı eylem araştırmasıdır. Nitel bir eylem araştırması olan bu araştırma, desene uygun olarak araştırma ve uygulama sürecinin tamamına yayılmıştır. Bu süreçte toplanan veriler, hızlı bir biçimde analiz edilerek uygulamanın ileriki zamanını şekillendirmiştir. Bu araştırmanın sorularının analizinde, nitel araştırmalarda kullanılan betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu araştırma projesinde eylem araştırması deseni kullanıldığından veri toplama araçları araştırma sürecinde hazırlanmıştır. Geliştirilen eylem araştırması modeli Bassey'in (1988) üç soruya dayalı sekiz aşamalı eylem araştırması yöntemi ile harmanlanarak kurgulanmıştır. Araştırmadaki ana veri kaynakları, öğretmen adayları ve araştırmacının kendisidir. Veri toplama araçları ise nitel veri toplama tekniklerinden, doküman incelemesi, gözlem, yarı yapılandırılmış görüşme ve odak grup görüşmesi teknikleridir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının eğitsel podcast hazırlama sürecindeki deneyimleri, TPAB bilgisi açısından yeterlilikleri ve eksiklikleri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a participatory action research in which pre-service visual arts teachers studying at a university in Western Anatolia prepared educational podcasts within the scope of Museum Education course. This research, which is a qualitative action research, was spread over the entire research and implementation process in accordance with the design. The data collected in this process was quickly analyzed and shaped the future of the practice. Descriptive analysis method used in qualitative research was used to analyze the questions of this research. Since the action research design was used in this research project, data collection tools were prepared during the research process. The action research model was developed by blending Bassey's (1988) eight-stage action research method based on three questions. The main data sources in the study were the pre-service teachers and the researcher herself. Document analysis, observation, semi-structured interview and focus group interview techniques were used as data collection tools. As a result of the research, pre-service teachers' experiences in the process of preparing educational podcasts, their competencies and deficiencies in terms of Technological Pedagogical Content Knowledge were revealed.