21. yüzyıl becerilerinin akademisyen ve öğrenci algısına göre incelenmesi: Türkiye'deki üniversitelerin kıyaslanması (Benchmarkıng)
Investigation of 21st century skills according to the perception of academics and students: Comparison of universities in Turkey (Benchmarking)
  1. Tez No: 866182
  2. Yazar: SABRİ BARIŞ AYKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Eğitim fakültesinde öğretmenlik eğitimi alan geleceğin öğretmenleri atandıkları okullarda öğrencileri 21. yy. becerileri ile donatmaya çalışan eğitmenler olacaklardır. Geleceğin öğretmenlerinin bu becerilerle donatılması gerektiği kabul edilmektedir. Bu amaçla, öğretmen adaylarının eğitim fakültesi öğretim elemanları tarafından 21. yy. becerileri ile donatılma düzeyi ve öğretmen adaylarının 21. yy. becerilerini davranış olarak geliştirme düzeyi ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın amacını gerçekleştirmek için Nicel Araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından eğitim fakültesi öğretim elemanlarının ve eğitim fakültesi öğretmen adaylarının tutumlarını ölçmek için iki nicel ölçek geliştirilmiş ve araştırma örneklemine uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretim elemanlarının, öğretmen adaylarına 21. yy. becerilerini kazandırma bilincinde oldukları, öğretmen adaylarının 21. yy. becerilerini davranış olarak gelişim düzeylerinin iyi seviyede olduğu ortaya çıkarılmıştır. Üniversite, öğretim elemanlarının ünvanı ve mesleki kıdemleri, öğretmen adaylarının sınıf düzeyi değişkenlerine göre öğretim elemanlarının tutumları ve öğretmen adaylarının beceri düzeylerinde farklılaşma olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının 21. yy. becerilerini davranış olarak geliştirmelerinin, öğretmen eğitiminin çıktıları arasında olması gerektiği ve becerileri kazandıracak metotlar geliştirilmesi gerektiği ileri sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Future teachers who receive teacher training at the faculty of education will be instructors who try to equip their students with 21st century skills in the schools they are appointed to. It is accepted that future teachers should be equipped with these skills. For this purpose, it was tried to reveal the level of equipping the teacher candidates with 21st century skills by the faculty members and the level of students' behavioral development of 21st century skills. Quantitative Research method was used to achieve the purpose of the research. Two scales were developed by the researcher to measure the attitudes of faculty members and education faculty students and applied to the research sample. According to the research findings, it has been revealed that the faculty members are aware of providing 21st century skills to the students of the faculty of education, and the students' behavioral development levels of 21st century skills are at a good level. It was observed that there was a difference in the attitudes of the faculty members and the skill levels of the students according to the variables of university, faculty title and professional seniority, and students' grade level. It has been suggested that the development of 21st century skills in terms of behavior by prospective teachers should be among the outcomes of teacher education, and methods that will enable them to acquire the skills should be developed.