Pre-service teachers' opinions, self-efficacy beliefs and state anxiety in relation to educational podcasting
Öğretmen adaylarının eğitsel podcastlere yönelik görüşleri, özyeterlilik algıları ve durum kaygıları
  1. Tez No: 385003
  2. Yazar: BERKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Teknoloji hızla gelişmeye devam etmektedir ve bu doğrultuda da eğitim üzerinde yadsınamaz bir etkiye sahiptir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki (BİT) gelişmeler, özellikle Web 2.0 teknolojileri geleneksel eğitim anlayışını değiştirmeye yönelik önemli katkılarda bulunmuştur. Öğrenme ve öğretim sürecine katkı sağlayan Web 2.0 teknolojilerinden biri de podcast teknolojisidir. İki ana amacı olan bu çalışmanın birinci amacı öğretmen adaylarının eğitsel podcastler, podcast geliştirme süreci ve tecrübeleri ile ilgili görüşlerini almaktır. Aynı zamanda bu çalışma öğretmen adaylarının podcastlere yönelik durum kaygısı ve özyeterlilik inançlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ikinci amacı ise podcast geliştirme sürecinin öğretmen adaylarını gelecek mesleklerine hazırlamadaki etkililiğini incelemektir. Araştırmada karma yöntem deseni ve kolay ulaşılabilir yöntem kullanılmıştır. Çalışmanın verileri nicel ve nitel veri toplama araçları ile toplanmıştır. Nicel veriler Podcast Yatkınlık Formu, Eğitsel Podcast Görüş Anketi, Kaygı Envanteri ve Podcastlere Yönelik Özyeterlilik Anketi yolu yla toplanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşmeler ile toplanmıştır. Çalışmanın katılımcıları Ankara'daki bir kamu üniversitesinin Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde eğitim gören öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Çalışmanın nicel verileri 25 katılımcıdan ve nitel verileri ise 10 katılımcıdan toplanmıştır. Çalışma sonuçları öğretmen adaylarının podcastlere, podcast geliştirme süreci ve tecrübelerine yönelik görüşlerinin olumlu olduğunu göstermiştir. Podcast aktivitelerinden sonra öğretmen adaylarının podcastlere yönelik özyeterliliklerinde artış gözlenmiştir. Ayrıca sonuçlar öğretmen adaylarının podcast geliştirmeden önce kaygı duyduklarını göstermiştir. Buna ek olarak podcast geliştirme sürecinin öğretmen adaylarını gelecekteki mesleklerine hazırlamada ve güncel teknolojiler için eğitmede etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology continues to develop rapidly and it has an undeniable effect on education. Developments in information and communication technologies (ICT) especially Web 2.0 technologies have contributed much to change the traditional understanding of education. One of the Web 2.0 technologies that can contribute to teaching and learning process is podcasting technology. The purpose of this study is two folds. The first aim of this study is to investigate pre-service teachers` opinions on educational podcasts, podcasting process and their experience. Furthermore, this study also aims to investigate pre-service teachers' state anxiety prior to podcast development and their self-efficacy beliefs in relation to educational podcasts. The second aim of this study is to explore the effectiveness of educational podcasting in preparing pre-service teachers for their teaching profession through engaging them in authentic material development and presenting a subject in their field of study. This research study utilized a mixed method approach and convenience sampling method is used in the study. The data were collected through quantitative and qualitative instruments. They are Podcasting Familiarity Form, Educational Podcasting Opinion Questionnaire, State-Trait Anxiety Inventory, Educational Podcasting Self-Efficacy Beliefs Questionnaire, and semi-structured interview. The participants were pre-service teachers from Department of Computer Education and Instructional Technology from one of the public universities in Ankara, Turkey. Quantitative data were collected from 25 participants and qualitative data were collected from 10 participants. The results showed that pre-service teachers' opinions are mainly positive regarding podcasts, podcasting process and activities, and their experience. Also, they had increased self-efficacy after engaging in podcast activities. Furthermore, the results showed that pre-service teachers experienced anxiety prior to podcast development. In addition, it was found that podcast activities could be useful to train pre-service teachers for their teaching profession and for the current technologies.