Tasarım hukukunda benzerlik araştırması
Similarity research in design law
- Tez No: 866191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sınai Mülkiyet Kanunu'nun 6769 sayılı maddesiyle düzenlenen tasarım hakkı, sınai haklar alanında öncelikli bir konudur. Bu tez çalışmasında, 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu'nda düzenlenen sınai haklardan birisi olan tasarım hakkının önemi ve koruma kapsamı irdelenmiştir. Tasarım ihlali iddiasında tasarımlar arasında genel izlenim itibarıyla ayırt edilemeyecek kadar benzerlik mevcutsa tasarım hakkına tecavüzü oluşmaktadır. Ancak tasarımların genel izlenim itibarıyla ayırt edilemeyecek kadar benzer olup olmadığına tasarıma konu ürünün bilgilenmiş kullanıcısı bakış açısıyla bakılması gerekmektedir. Araştırma kapsamında tasarım hukukuna ilişkin literatür ve mevzuat ayrıntılı ve sistematik bir şekilde incelenmiştir. Tezimizde tasarımı oluşturan unsurlara ayrı ayrı değinilmiş olmasının yanı sıra benzerlik nedenine dayalı tasarım hakkı ihlali iddiasında bu unsurlarla birlikte tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde bıraktığı genel izlenime dikkat edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The design right regulated by Industrial Property Law No. 6769 has a privileged position in the field of industrial rights. In this thesis, the importance and scope of protection of the right to design, which is one of the industrial rights regulated under Industrial Property Law No. 6769, is examined. Within the scope of the research, the literature and legislation regarding Industrial Property Law No. 6769 were examined in detail. In a design infringement claim, if there is so much similarity between the designs as to be indistinguishable in general impression, there is an infringement of the design right. However, whether the designs are so similar that they are indistinguishable in general impression should be examined from the perspective of the informed user of the product subject to the design. Within the scope of the research, literature and legislation on design law were examined in detail and systematically. In addition to the fact that the elements that make up the design are mentioned separately in our thesis, it is necessary to pay attention to the general impression that the design leaves on the informed user along with these elements in the claim of design right infringement based on similarity.