İslami bankalarda risk yönetimi ve zorlukları Libya'da örnek bir araştırma
Risk management and challenges in İslamic banks a case study of Libya
  1. Tez No: 497422
  2. Yazar: AHMED ELMABRUK ABDSSALM ELTAWIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE HALİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hizmet İşletmeciliği Yönetimi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
İslami bankacılık, geçen yüzyılın yedinci yılında İslam dünyasında ortaya çıkan yeni finansal akımlardan biridir. Malezya gibi öncü ilçelerden ortaya çıkan İslami mali konsept, İslam hukukuna uymak için birçok stratejiyi ayarlamak zorundaydı. İslam hukukunun finansal talimatlarının kalbi, sermaye sağlayıcı ile borçlu arasında çıkar ve kâr ve zarar paylaşımının yasaklanmasıdır. Bununla birlikte, böyle bir konsept, İslami bankacılık kavramını benimseyen finansal enstitünün risk yönetimi üzerinde birçok etkiye neden olmaktadır. İslami bankacılıkta kredi, piyasa, likidite ve operasyonel riskler de dahil olmak üzere geleneksel risk türleri geçerli olmakla birlikte, risk kaynakları ve azaltma stratejileri geleneksel bankacılık ile karşılaştırıldığında farklılık arz etmektedir. Ayrıca İslami bankacılığa eşlik eden, getiri oranı, hisse senedi yatırım riski, şeriat uyumsuzluk riski ve yerinden olmuş ticari risk gibi benzersiz risk türleri de vardır. Pratikte, İslami bankacılık ilkelerini benimseyen Libya bankalarında risk yönetimine ilişkin bir vaka incelemesi bir teşhis araştırması olarak değerlendirildi. Çalışmanın sonuçları, finansal olmayan birçok faktörden etkilenen ülkedeki risk yönetimi kavramındaki olgunlaşmamışlığı göstermektedir. Bu nedenle, araştırmacı Libya Bankalarındaki risk yönetimi konseptinin gelişimini güçlendirmek için tavsiyesini sunar.
Özet (Çeviri)
Islamic banking is one of the new growing financial streams that emerged in the Islamic world in the seventh decade of last century. Emerging from pioneering counties such as Malaysia, the Islamic financial concept had to adjust many of the strategies in order to comply with the Islamic law. The heart of the Islamic law's financial instructions is the prohibition of interest and the sharing of profit and losses between the capital provider and the borrower. However, such a concept imposes many implications on the risk management of the financial institute adopting the Islamic banking concept. While traditional risk types, including credit, market, liquidity and operational risks, apply in Islamic banking, the sources of risk and mitigation strategies differ in comparison with conventional banking. Furthermore, there are unique risk types that accompany Islamic banking such as rate of return risk, equity investment risk, Sharia non-compliance risk, and displaced commercial risk. On the practical side, a case study of risk management in Libyan banks adopting Islamic banking principles is evaluated as a diagnostic research. The outcomes of the study show immaturity in the concept of risk management in the country affected by many non-financial factors. Therefore, the researcher provides his recommendation in order to empower development of the risk management concept in Libyan Banks.