Dijital ekonomide insan sermayesi yönetimi
Human capital management in digital economy
  1. Tez No: 866190
  2. Yazar: MERVE ÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, dijital ekonomi sürecinde insan sermayesi yönetimi uygulamalarının incelenmesidir ve dijital ekonomi- insan sermayesi etkileşiminin kuramsal bir çerçevede ortaya konulmasıdır. Dijital ekonomik işleyişin ortaya çıkmasıyla beraber işletmelerin insan sermayesi yönetimine odaklandığı, insan sermayesini geliştirmeye yönelik çalışmalar içerisine girdikleri görülmektedir. Ekonomi dijital hale geldiğinde, insanlarda bir dönüşüm içerisine girmiş ve insan sermayesini geliştirmeye yönelik çalışmalar hızlı ve rekabetçi boyutlara taşınmıştır. Etkin bir işletmede, dijital ekonomi için uygun özelliklere erişilmesi ancak insan sermayesi yönetimi ile gerçekleşebilmektedir. Yönetim süreci, yüksek kalitede, yüksek eğitimli, dijital süreçlere anında adapte olabilen, yetenekli, becerilerini geliştirebilen, makine öğrenme kabiliyeti, yüksek seviyelerde bilgi sahibi insan sermayesi konumlandırmaktan geçmektedir. İnsan sermayesini geliştirme, kaynak olarak tutma, yüksek verimlilik sağlama ve performans değerlendirme aşamalarıyla gerçekleştirilir. Çalışmanın sonucunda, küresel boyutlarda dijital ekonomi, ülkeler ve örgütlerde teknoloji ve yenilik üzerine rekabetin odak noktası olmuştur. Bu noktada insan sermayesi rekabet gücünü elde etmeye yarayan temel unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden uluslar ve örgütler, farklılaşabilecekleri, piyasada öncü nitelik kazanabilecekleri, ülke refahını ve istihdamını sağlayabilecekleri, işgücü yeterlilikleri ve üstün rekabet gücüne sahip olabilecekleri, ekonomik büyüme elde edebilecekleri insan sermayesi unsuruna, sürdürülebilir nitelikler kazandırmalı ve sürekli yatırımlarda bulunmalıdırlar.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine human capital management practices in the digital economy process and to reveal the digital economy-human capital interaction in a theoretical framework. With the emergence of digital economic functioning, it is seen that businesses focus on human capital management and engage in studies to develop human capital. When the economy became digital, people went through a transformation and the efforts to develop human capital moved to rapid and competitive dimensions. In an effective business, reaching the appropriate features for the digital economy can only be achieved with human capital management. The management process consists of positioning a human capital of high quality, highly educated, capable of instantly adapting to digital processes, capable of developing skills, machine learning capability, and knowledge at high levels. It is realized through the stages of developing human capital, keeping it as a resource, providing high efficiency and performance evaluation. As a result of the study, the global digital economy has become the focus of competition on technology and innovation in countries and organizations. At this point, human capital emerges as the basic element that helps to achieve competitive power. For this reason, nations and organizations should provide sustainable qualifications and make continuous investments in the human capital element, where they can differentiate, gain leadership in the market, ensure the welfare and employment of the country, have labor force qualifications and superior competitive power, and achieve economic growth.