Türkiye'de kadın öğretmen olmak: Kadın öğretmenlerin görüşlerine dayalı fenomenolojik bir araştırma
Being a female teacher in Turkey from the perspective of female teachers: A phenomenological study
- Tez No: 866192
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MURAT ÇAY, DOÇ. DR. SERVET ÜZTEMUR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Göç Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmenlik mesleğini kadın kimliği üzerinden yorumlayarak kadın öğretmen olma fenomenini bizzat bu fenomeni deneyimleyen kadın öğretmenlerin bakış açılarından hareketle bütüncül bir şekilde yorumlamaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseninin benimsendiği araştırmanın çalışma grubunu Şanlıurfa ilinde kamuya bağlı okullarda görev yapan 15 kadın öğretmen oluşturmaktadır. Verilerin analizi sonucunda, kadın öğretmenlerin kadın öğretmen olma fenomenine yönelik algıları şu temalar etrafında şekillenmiştir: (i) kadın öğretmen olmanın anlamı, (ii) kadın öğretmen olmanın okul yaşantılarına etkisi, (iii) kadın öğretmen olmanın özel yaşantılarına etkisi. Araştırma sonuçları katılımcıların kadın öğretmen olmaya saygınlık, anaçlık, abla gibi çok yönlü olmak, örnek olmak, insan yetiştirmek, iş garantisi, esnek çalışma saatleri ve rahat çalışma ortamı gibi anlamlar yüklediklerini göstermektedir. Araştırma sonucuna göre, kadın öğretmen olmak katılımcıların okul yaşantılarını idare, öğrenci, veli, meslektaş ve mesleki gelişim yönlerinden etkilerken; özel yaşantılarını ise aile bireyleri ve sosyal yaşam açısından etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to analyze how teachers make sense of being female teachers depending on their experiences. A qualitative research method, phenomenological research was used in this study. The study group was consisting of 15 female teachers working for state schools in Şanlıurfa province. As a result of the analysis of the data, the perceptions of female teachers towards the phenomenon of being a female teacher were shaped around the following themes: (i) the meaning of being a female teacher, (ii) the effect of being a female teacher on their school life, (iii) the effect of being a female teacher on their private lives. the results of the research show that the participants attribute meanings to being a female teacher such as respectability, motherhood, being a sister, being versatile, being a model, educating people, job guarantee, flexible working hours, and working environment. According to the results of the research, being a female teacher affects the school life of participants in the terms of administration, students, parents, colleagues, and career development, and being a female teacher affects their private life in terms of family members and social life.