Okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda çalıştıkları kurumlarda mesleki öğrenme topluluklarının incelenmesi
Investigation of professional learning communities in the institutions where they work, in accordance with the opinions of preschool teachers
- Tez No: 866199
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Mesleki öğrenme toplulukları (MÖT), eğitim faaliyetlerini daha nitelikli bir noktaya taşımak amacıyla, öğretmenlerin bir araya gelerek uygulamalarını çeşitlendirmeleridir. Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda çalıştıkları kurumlarda mesleki öğrenme topluluklarını incelemektir. Bu amaçla okul öncesi öğretmenlerinin mesleki öğrenme topluluklarına dair yaşadıkları sorunların neler olduğu öğrenilerek, bu sorunların çözümlerinin neler olabileceği ve mesleki öğrenme topluluklarının nasıl geliştirilebileceği araştırılmaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni ile hazırlanan çalışmanın çalışma grubunu okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 14 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma grubu amaçlı ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Veriler içerik analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin verdiği yanıtlar analiz edildiğinde; paylaşımcı ve destekleyici liderlik, kolektif öğrenme ve uygulamalar, destekleyici yapı ve destekleyici ilişkiler boyutlarının büyük oranda işlevsel olduğu fakat paylaşılan değerler ve vizyon, paylaşılan kişisel uygulamalar boyutlarının tam manasıyla yerine getirilmediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca öğretmen görüşlerine göre ihtiyaç belirlemenin rasyonelleşmesi, uygulamalara ilişkin bilgilendirme yapılması, okul vizyonunun paydaşlarla belirlenmesi, veli odaklı çalışmaların yapılması, meslektaş gözlemi yapılması, zaman planlamasının olması, zengin materyalle çalışılması, öğretmenlerin mevcut durumunun gözetilmesi hususlarında mesleki öğrenme topluluklarının geliştirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Okul öncesi eğitimi öğretmenlerinin görüşlerine göre mesleki öğrenme topluluklarında çoğunlukla yaşanan sorunlar destekleyici yapı boyutundaki zaman hususundadır. Öğretmenlerin zaman konusuna ilişkin önerdikleri çözümler çalışmaların seminer döneminde yapılması veya eğitim saatleri içinde tüm okul öğretmenlerinin izinli sayılacağı günlerde yapılması yönündedir. MÖT çalışmalarında uygulamanın değerlendirilmesi ve sonuçların raporlaştırılması ile ilgili herhangi bir çalışmanın yapılmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Professional learning communities (PLC) are teachers coming together and diversifying their practices in order to carry their educational activities to a more qualified level. The aim of this study is to examine professional learning communities in the institutions where they work, in line with the opinions of preschool teachers. For this purpose, the problems experienced by preschool teachers regarding professional learning communities are learned, and the solutions to these problems are investigated and how professional learning communities can be developed. The study version, which was conducted using the case study design, one of the qualitative research methods, consists of 14 teachers working in the field of pre-school education. The study group was determined by purposeful criterion sampling method. A semi-structured interview form was used in the research. The data were analyzed using the content analysis method. When the answers given by preschool teachers were analyzed; It was concluded that the dimensions of shared and supportive leadership, collective learning and application, supportive structure and supportive relationships are largely functional, but the dimensions of shared values and vision and shared personal practices are not fully fulfilled. It has been concluded through teachers' opinions that professional learning communities can be developed in terms of rationalizing needs determination, informing about practices, determining the school vision with stakeholders, conducting parent-oriented studies, conducting colleague observation, time planning, working with rich materials. It has been concluded that planning studies by evaluating the current situation of teachers is necessary for the development of a PLC. According to the opinions of pre-school education teachers, the problems mostly experienced in professional learning communities are related to time in the supporting structure dimension. The solutions suggested by teachers regarding the time issue are that the studies should be carried out during the seminar period or on days when all school teachers will be considered on leave during training hours. It has been concluded that no studies have been carried out on evaluating the application and reporting the results in PLC studies.