Dal-sınır algoritması ile tesis yerleşim düzenlemesi (bilgisayar destekli bir uygulama)
Plant layout by branch and bound algorithm (A computer aided application)
- Tez No: 8662
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN TÜRKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu tez dal-sınır algoritması tesis yerleşim düzenlemesini incelemektedir. Tesis yerleşim düzenlemesi, endüstriyel tesislerin en iyi bir şekilde düzenlenmesi veya tertiplenmesi olarak tanımlanabilir. Tesis yerleşim düzenlemesinde en çok kullanılan iki yaklaşım, dal- sınır tekniği ve sezgisel algoritmalardır. Bu tezde tesis yerleşimi, kareli atama problemi olarak ifade edilecektir. Sonra, problem dal-sınır tekniğiyle optimal olarak çözülecektir. Atama problemi tekli ve paralel olarak iki değişik biçimde yapılabilir. Tekli atamada makinalar sadece bir özelliğe (örneğin mesafe) göre atanır. Paralel atamada ise birden fazla özelliği (örneğin mesafe malzeme akışı v.s.) göre atanır. Yapılan çalışmada her iki atama biçimide birer örnekle açıklanacaktır. Uygulama, Erkunt Döküm Sanayi için yapılacaktır. Fabrikanın talebinin belirlenmesinde en küçük kareler tekniği kullanılmaktadır. Tesis yerleşimi, kareli atama problemi ikili atama biçiminde ifade edilerek çözü lecektir. Optimal sonuç dal-sınır tekniği ve bilgisayar yardımıyla bulunacaktır. Kullanılan bilgisayar programı tam olarak verilmektedir. III
Özet (Çeviri)
In I this thesis, ihlant layout is evaluated by using branch and bound algorithm.. Plant layout can be defined as laying of industrial plants in a best possible way. The most common two ways in plant layout are branch and bound technique and heuristic algorithms. Plant layout will be formulated as quadratic assignment problem in this thesis. Then, the problem will be solved aptimally by using branch and bound technique. Assignment problem can be solved in two different ways, as single or parallel forms. Machines are assigned according to only one characteristic (e.g. distance) in single assignment, where as in parallel assignment, machines are assigned according to several characteristics (e.g. distance, material movement etc.) In my work both assignment form will be explained by an example each. The application will be made for Erkunt Casting Technology. In.. dets^ro-ining.. the demand of the plant, the lowest squares technique is used. Plant layout will be solved by formulating quadratic assignment problem in pair assignment form. The optimal result will be obtained by branch and bound technique and by the aid of computer. Computer program used in solving this problem is completely attached. IV