Standardizasyonun ülke ekonomisindeki yeri
The Importance of standardization in the economy of the country
- Tez No: 8661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ KUTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Ekonomi için en hayati konu olan Stan- dardlaştırma, standardların oluşumu ve faydaları dört bö lümde incelenmiştir. Birinci Bölümde; kavramlar, standar- dizasyonun manası, tarihçesi, sınıflandırılması. İkinci Bölümde; üretimde standardizasyonun önemi ve sağladığı faydalar. Üçüncü Bölümde; Türkiye'nin Avrupa Topluluğu' na tam üyelik için başvuruda bulunduğu da dikkate alınarak Toplulukta standardın yeri ile ihracatta olumlu ve olumsuz yönleri. Dördüncü Bölümde ise sonuçlar ve öneriler ele alınmıştır. Ayrıca tezin sonunda bulunan ekler de çalışma larımıza genel bir açıklama getirmektedir. - III -
Özet (Çeviri)
In this study, the most vital subjects; standardiza tion, preparation and benefits of standards for economy are examined. In the first part; besides the classification of standards, consepts, history and the meaning of the standardization are presented. In the second part; the importance of standardization in production and its benefits are explained. In the fallowing section; taking the consideration of Turkey's full membership application to EC, standardization in the Community and its negative and positive effects in export are examined. Finally, in the last section; conclusion and suggestions can be found. - IV -