Ağrı yönetimi ile ilgili hemşirelerin bilgi ve inançlarının değerlendirilmesi
Pain management nurses' knowledge and atitude survey
  1. Tez No: 86619
  2. Yazar: HALE ÜSTKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, ağrılı hastaya bakım veren hemşirelerin mevcut durumlarının saptanması ve bunun doğrultusunda eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi ve bilgilendirilmeleri sonucu verdikleri bakımın kalitesinin artması amacıyla tanımlayıcı ve deneysel bir çalışma olarak planlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına, Istanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Eğitim Hastanesi Algoloji Servisi'nde çalışan tüm hemşireler (7 hemşire) alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından geçerlilik ve güvenirliliği yapılmış bilgi düzeyini ölçen bir değerlendirme formu, hemşirelerin girişimlerini ölçen bir ağrı tanılama ve izleme/ kontrol formu ve hastaların aldıkları hemşirelik bakımından doyumlarını ölçen bir hemşire destek ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizi bilgisayarda SPSS programında yüzdelik, Fisher'in Kesin Ki-Kare Testi, Mann- Whitney U Testi, Wilcoxon Sıralamak İşaret Testi ve Bağımsız Gruplar için t Testi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın sonunda verilen eğitimle hemşirelerin bilgi düzeylerinin arttığı, ağrı kontrolünde ilaç dışı hemşirelik girişimlerini uygulamayı öğrendikleri, bilgi düzeyi ve uygulamalardaki başarıya paralel olarak hasta doyumunun da arttığı saptanmıştır. Ancak araştırmanın sonlandırılmasından 15 ay sonra araştırmacının gözlemi ile değerlendirme sonucu hemşirelerin öğrendikleri ve uyguladıkları non-farmakolojik ağrı giderme girişimlerini uygulamadıkları görülmüştür. Buna göre araştırmamızdaki hemşirelerde kalıcı davranış değişikliğinin oluşturulamadığı saptanmıştır. Bu birimde, sadece hizmet içi eğitim ile hemşirelerde istenen davranış değişikliğinin sağlanamayacağı, eğitimle eş zamanlı olarak hemşirelerde“hasta merkezli”bir işbölümü yapılması ve yöneticilerin bu değişikliği desteklediği ve önemsediğinin farkettirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır. tJS. 46
Özet (Çeviri)
This study has been done in order to identifiy the actual attitude of nurses who look after patients with pain and defining their education necessities accordingly. This experimental and defining study is planed and realised to increase the quality of their care as a result of the expertise given. All the nurses (seven nurses) working at Algology Department of Istanbul University Faculty of Medecine Education Hospital are included to the scope of the research. Data is collected by : a forme current and reliable evaluating the knowledge level, a pain definer measuring the incentives of nurses, watch control form, a nurse support scale measuring the patient's satisfaction due to nurses' care. Percentage, Fisher's definite ki-ker test, t-test, Wilcoxon test and Man-Whitney U test is used in a SPSS computer program to analyse the data. At the end of this study it has been seen that : Nurses' level of knowledge has been increased, they have learned to use non medicine nurses' incentive to control pain, the patient's satisfaction has been increased parallel to the increase of knowledge level and succes of implementation because of the education given. But after fifteen months from the end of the research; it had been observed by the evaluation of the researcher's inspection thatnurses do not apply the non- pharmacologic pain elimination initiative that they hed been akknowledged. Acording to that permanent conduct pattern wold not be established on the nurses who are induded in this research. In this unite, behavioural changes could not be accomplieshed with education, simultaneously 'patient centered' division of labor must be done and the directors must consider. 47