Sınıf, sermaye ve evlilik: Gaziantep'te düğün törenleri üzerine bir inceleme
Class, capital and marriage: A survey on wedding ceremonies in Gaziantep
- Tez No: 866201
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Toplumsal bir varlık olarak insan, benliğini ve varoluşunu kurduğu ilişkiler üzerinden şekillendirmektedir. İnsanın toplumsal bir varlık olması, onu ortaya çıkaran bütün kültürel koşulları önemli kılmaktadır. Bu, aynı zamanda, değişen koşullarla birlikte farklı toplumsal ilişkiler anlamına da gelmektedir. Bu genel kabullerden dolayı, bu çalışma, Gaziantep'in orta ve üst orta sınıflarında günümüz koşullarında gerçekleşen evlilik süreçlerinin bir bölümüne odaklanmaya çalışmaktadır. Gündelik ya da rutin hayatın dışındaki“sıra dışı”bir duruma karşılık gelen evlenme ve düğünler, bize pek çok toplumsal süreci gözlemleme imkanları da sunar. Düğün ve evlilik törenleri, mekân seçimlerinden davetlilere, tören performanslarından yapılan hazırlıklara kadar pek çok açıdan önemli ipuçları ve anlamlar barındırır. Evlenenlerin ve akrabalık bağları kuran ailelerin kültürel, sosyal, ekonomik ve sembolik sermayelerinin bir bütün halinde farklı araçlarla sergilendiği performatif ve göstergesel bir durum olmasından dolayı Gaziantep'te, özellikle, spesifik sosyal çevrelerde evlilik törenleri pek çok dinamiklerin rol oynadığı olgulardır. Pierre Bourdieu'nün kuramına sıkça kullanılan Alan, Habitus, Sermaye ve Sansür gibi kavramlar, söz konusu evlilik ve düğün törenleri sürecinde karşımıza açık (manifest) veya örtük (latent) halleriyle çıkmaktadır. Dolayısıyla, bu çalışmanın temel gayelerinden birisi de bu süreçteki anlamları, saha çalışmaları ve gözlemlerle ortaya çıkarmaktır. Çalışma, temelde, sahada yarı yapılandırılmış mülakatlarla gerçekleştirilen veri toplama süreçlerinden oluşmuş ve farklı gözlemlerle de desteklenmiştir. Evlilik ve düğün törenlerinin içerdiği sınıfsal, kültürel ve sembolik anlamları elde etmeye odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a social being, individuals shape their self and identity through the relationships they establish. The fact that an individual is a social being makes all the cultural conditions that create him meaningful. It also means various social relations besides changing conditions. With those general assumptions, this study focuses on some parts of the marriage processes in Gaziantep's middle and upper-middle social classes. Marriages and wedding ceremonies, which correspond to an 'extraordinary' situation outside of daily or routine life, also allow us to observe many social processes. Wedding and marriage ceremonies also contain essential clues and meanings in various dimensions, from venue selection to guest list, ceremony performances, food presentation, etc. In Gaziantep, especially in definite social environments, marriage ceremonies are events in which many dynamics play their roles, as they are performative and semiotic moments in which the cultural, social, economic, and symbolic capitals of those who get married and the families who establish kinship ties are exhibited as a whole through different tools. Concepts such as Field, Habitus, Capital, and Censorship, which are frequently used in Pierre Bourdieu's theory, appear before us in their manifest or latent forms during the marriage and wedding ceremonies for our understanding. Therefore, one of the main aims of this study is to understand and reveal the meanings of this process through field studies and observations. The study consists of data collection processes through semi-structured interviews in the field, supported by different observations. It focuses on obtaining the class, cultural, and symbolic meanings of marriage and wedding ceremonies in Gaziantep.