Teachers' opinions about the teaching program used in civil aviation branch in Vocational and Technical Anatolian high schools in Türkiye
Türkiye'de Mesleki ve Teknik Anadolu liselerindeki sivil havacılık dalında kullanılan öğretim programına yönelik öğretmen görüşleri
  1. Tez No: 866206
  2. Yazar: MELTEM TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÜMÜŞ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tez çalışmasında, Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinde 2016 yılından beri yer alan“sivil havacılık”mesleki dal eğitiminde kullanılan müfredat programı incelenmektedir. Sivil havacılık müfredat programının değerlendirilmesine ilişkin, sivil havacılık bölümünün bulunduğu liselerde çalışan ve sivil havacılık öğretim programını kullanan sivil havacılık öğretmenleriyle görüşülmüştür. Tez çalışmasının yöntemi“nitel araştırma yöntemi”dir. Araştırma tasarımı,“durum çalışması”dır. Veri toplama yöntemi,“yarı yapılandırılmış nitel görüşme”yöntemidir. Toplanan verilerin analizinde“içerik analizi”yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler,“tematik-yapılandırmacı içerik analizi”tekniği kullanılarak kategorilere ve kodlara ayrılmıştır. Kategori ve kodlara göre gruplandırılan nitel veriler, çalışmanın bulgular bölümünde içerik analizi tablolarıyla sunulmuş ve katılımcı görüşlerinden alıntılarla desteklenmiştir. Bu akademik çalışma ile Türkiye'deki sivil havacılık eğitimine ve istihdam politikalarına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Ortaöğretim sivil havacılık öğretim programına ilişkin elde edilen bulgulara göre, modüler sisteme göre hazırlanan sivil havacılık müfredat programının 'yer hizmetleri' alanında çalışacak kişilerin yetiştirilmesi amacıyla tasarlandığı sonucuna varılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların müfredat programının son güncellemelerle daha iyi durumda olduğu ama yeterliliğinin arttırılması için program geliştirme çalışmalarına devam edilmesi gerektiği ve bu çalışmalara sivil havacılık öğretmenlerinin de katılması gerektiği sonuçlarına varılmıştır. Bununla birlikte, program içeriğinin atölye ve ekipmanlarla desteklenmesi gerektiği sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the curriculum used in“civil aviation”vocational branch training, which has been in vocational and technical anatolian high schools since 2016, is examined. In this context, interviews were held with civil aviation teachers working in high schools where the civil aviation department is located and using the civil aviation curriculum program, regarding the evaluation of the civil aviation curriculum. The method of the thesis study is“qualitative research”method. The research design is“case study”. The data collection method is“semi-structured qualitative interview”method.“Content analysis”method was used to analyze the collected data. The obtained data were divided into categories and codes using“the thematic-constructivist content analysis”technique. Qualitative data grouped according to categories and codes were presented with content analysis tables in the findings section of the study and supported by quotes from participant opinions. This academic study aims to contribute to civil aviation education and employment policies in Türkiye. According to the evaluation results obtained regarding the secondary education civil aviation program, it was concluded that the civil aviation curriculum program prepared according to the modular system was designed to train people who will work in the field of 'ground handling'. It was concluded that the participants' curriculum was in better shape with the latest updates, but program development studies should continue to increase its proficiency, civil aviation teachers should also participate in these studies, and the program content should be supported with workshops and equipment.