An evaluation on aviation management graduate education and employment opportunities in Turkiye: A qualitative analysis
Türkiye'de havacılık yönetimi lisans eğitimi ve istihdam olanakları üzerine bir değerlendirme: Nitel bir analiz
- Tez No: 866205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÜMÜŞ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, havacılık yönetimi bölümü mezunu öğrencilerin iş hayatına adım attıklarında karşılaşabilecekleri potansiyel istihdam zorluklarının neler olabileceğini araştırmaktır. Çalışmada öncelikle havacılık sektörü ekonomi içerisinde yeri, etkileri ve gelişimi açısından genel bir çerçevede incelenmiş; Türkiye'de havacılık yönetimi lisans programları ve havacılık sektörü istihdamına yönelik verilere değinilmiştir. Son yıllarda Türkiye genelinde üniversitelerde Havacılık Yönetimi Lisans programı sayısındaki artış oldukça dikkat çekicidir. Bu çerçevede sayısı her geçen gün artan bölüm mezunlarının ileride istihdam açısından karşılaşmaları muhtemel zorlukların neler olabileceğini araştırmak için havacılık sektöründe yönetici pozisyonunda yer alan 13 farklı katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile görüşmeler yapılmıştır. Katılımcıların görüşlerini ve çözüm önerilerini içeren nitel veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, sektör yöneticisi katılımcıların ağırlıklı olarak, havacılık yönetimi bölümü mezunlarının ilerleyen yıllarda istihdam edilmede sorunlar yaşayacağını düşündükleri yönündedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the potential employment challenges that aviation management graduates may face when they begin to work. In the study, firstly, the aviation sector is examined in a general framework in terms of its place, effects, and development in the economy, and data on aviation management undergraduate programs and employment in the aviation sector in Türkiye are mentioned. The increase in the number of Aviation Management undergraduate programs in universities across Türkiye in recent years is quite remarkable. In this framework, semi-structured interviews were conducted with 13 different participants who are in managerial positions in the aviation sector to investigate the possible difficulties that an increasing number of aviation management department graduates may face in terms of employment in the future. Qualitative data including the views of the participants and their suggestions for solutions were analyzed using content analysis. The findings indicate that the sector manager participants predominantly think that aviation management graduates will have problems in being employed in the coming years.