Okul sosyal hizmeti bağlamında matematik öz muhakeme becerisi ile demokratik tutum arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between mathematics self-reasoning skill and democratic attitude in the context of school social work
  1. Tez No: 866211
  2. Yazar: ERCAN KÜÇÜKOBA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Sosyal Hizmet, Mathematics, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Matematik muhakeme ve demokratik tutum ilişkisini incelemek için yapılan araştırma İzmir'de farklı sosyoekonomik düzeydeki 11 okulun 485 öğrencisiyle anket uygulanarak yapılmıştır. Anketlerin SPSS 26 programı ile analiz edilmesi sonucu babanın öğrenim durumu demokratik tutumları yordayan tek değişken iken matematik muhakeme ailenin eğitimi, sınıf mevcudu, ailenin birliktelik durumuna göre anlamlı şekilde değişmektedir. Matematik muhakeme ile demokratik tutum arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır. Bu kapsamda matematik eğitiminin farklı yaklaşımlarla sosyal hizmetin arabuluculuğunda yapılandırılması, beşerî ilişkiler temelinde kurgulanmasının gerekli olduğu anlaşılmıştır. Böylece evrensel ölçekte demokrasi bilincine sahip öğrencilerin toplumu iyiye götüreceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The research, which was conducted to examine the relationship between mathematics, reasoning and democratic attitudes, was conducted by applying a questionnaire to 485 students from 11 schools at different socioeconomic levels in Izmir. As a result of the analysis of the questionnaires with the SPSS 26 program, the educational status of the father is the only variable predicting democratic attitudes, while mathematics reasoning varies significantly according to the education of the family, class size, and the unity status of the family. There was no significant relationship between mathematical reasoning and democratic attitude. In this context, it has been understood that mathematics education should be structured with different approaches under the mediation of social work and should be built on the basis of human relations. Thus, it can be said that students who are aware of democracy on a universal scale will take the society for the better.