Evaluating mobile apps for STEM education with in-service teachers
STEM eğitimi kapsamında kullanılan mobil uygulamaların öğretmenler ile değerlendirilmesi
- Tez No: 481633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVRİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmanın amacı, tanımlayıcı vaka çalışmasıyla STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitimi için mobil uygulamaların değerlendirilmesi konusundaki hizmet içi öğretmenlerin görüşlerini araştırmaktı. Araştırma, STEM eğitiminde ve eğitsel mobil uygulama kullanımında tecrübeli K-12 öğretmenleri ile yapılan görüşmeler yoluyla gerçekleştirildi. Katılımcılar, 2016-2017 bahar döneminde Türkiyenin değişik illerindeki hem özel okul hem de devlet okullarından 1 fizik öğretmeni, 5 ilköğretim fen bilgisi öğretmeni ve 4 bilişim teknolojileri öğretmeninden oluşmaktadır. Durumun bütünsel bir yorumunu sağlamak için, hizmet içi öğretmenlerin mobil uygulama değerlendirme kriterleri, öğretmenlerin STEM eğitimini nasıl tanımladıkları ve uyguladıkları, STEM bağlamında mobil uygulama entegrasyonu hakkındaki görüşleri ve sıklıkla kullandıkları mobil uygulamaları nasıl değerlendirdikleri ile birlikte incelendi. Araştırmanın veri kaynakları, yapılandırılmış mülakat soruları ve PTC3 çerçevesi (Baran ve diğ., 2017) kriterlerine dayanan değerlendirme formu idi. Çalışmanın sonuçları, PTC3 çerçevesinin STEM bağlamında mobil uygulamaların değerlendirilmesinde geçerliliğine ve bu bağlamda düzenlenmesine olanak sağladı.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to investigate in-service teachers' perceptions on mobile app evaluation for STEM (Science, Technology, Engineering, and Mathematics) education following a descriptive case study research. The study was carried out through interviews with ten K-12 teachers who were experienced in STEM education and versed in educational mobile app use. Participants included 1 physics teacher, 5 elementary science teachers, and 4 information and computer technology teachers from both private and public schools in different cities of Turkey in 2016-2017 spring semester. The mobile app evaluation criteria of in-service teachers were examined coupled with how they conceptualized and practiced STEM education, what were their views on mobile app integration into STEM context and how they assessed frequently used mobile apps to provide a holistic interpretation of the case. Data sources were structured interview questions and evaluation form based on the PTC3 framework criteria (Baran, et. al., 2017). The results of the study allowed validation and refinement of PTC3 framework for mobile app evaluation in STEM context.