Flört şiddeti tutumlarının anne babanın çocuk yetiştirme tutumları ve transaksiyonel analiz ego durumları ile ilişkisi
The relationship of between dating violence attitudes with child rearing attitudes and transactional analysis ego states
  1. Tez No: 866210
  2. Yazar: GÖZDE YILMAZ GÖKYAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Araştırmada, üniversite öğrencilerinin flört şiddeti tutumlarının çocuk yetiştirme tutumları ve ego durumları ile ilişkisinin ve sosyodemografik özellikler (cinsiyet, ebeveyn birlikteliği, anne-baba eğitim durumu, geçmişte şiddete maruz kalma durumu, aile gelir durumu, sayısal/sözel ağırlıklı bölümde okuma) açısından farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi hedeflenmiştir. Anne-babası hayatta olan, seçkisiz olarak seçilen 408 öğrenci ve“Flört Şiddeti Tutum Ölçeği”,“Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği”,“Ego Durumları Ölçeği”ve“Sosyodemografik Özellikler Formu”aracılığıyla veriler toplanmış ve frekans hesaplamaları, KruskalWallis, Anova, Mann Whitney U, Pearson korelasyon ve Bağımsız t testleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgulara göre, FŞTÖ ve tüm alt boyutları (genel, fiziksel, ekonomik, duygusal, cinsel şiddet) ile cinsiyet; fiziksel şiddet ile anne eğitim düzeyi; flört şiddeti tutumları ile baba eğitim düzeyi; ekonomik şiddet ile geçmişte fiziksel şiddeti yaşamak; FŞTÖ ve ekonomik şiddet ile geçmişte cinsel şiddeti yaşamak; FŞTÖ ve duygusal şiddet ile aile gelir düzeyi; FŞTÖ, genel-fizikselduygusal ve cinsel şiddet alt boyutları ile öğrencinin sayısal ya da sözel bölümde öğrenim görmesi arasında anlamlı bir farklılaşma ortaya çıkmıştır. FŞTÖ ile ÇYTÖ anne kabul/ilgi; genel şiddet ile anne sıkı denetim/kontrol, anne kabul/ilgi ve baba kabul/ilgi; duygusal şiddet ile anne ve baba sıkı denetim/kontrol; ekonomik şiddet ile anne kabul/ilgi; cinsel şiddet ile anne kabul/ilgi ve anne sıkı denetim/kontrol alt boyutları arasında ilişki tespit edilmiştir. Eleştirel ebeveyn ego durumu ile fiziksel şiddet ve duygusal şiddet arasında ilişki bulunmuştur. Eleştirel Ebeveyn ego durumu ile ÇYTÖ baba ölçeği ve baba sıkı denetim/kontrol alt boyutu; Uygulu Çocuk ego durumu ile ÇYTÖ anne ölçeği, anne sıkı denetim/kontrol ve baba sıkı denetim/kontrol alt boyutları arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to examine the relationship between university students' dating violence attitudes and their child-rearing attitudes and ego states, and whether they differ in terms of sociodemographic characteristics (gender, parental relationship, parental education level, past exposure to violence, family income level, studying in numerical/verbal department). Data were collected from 408 randomly selected students whose parents were still alive, using the“Dating Violence Attitude Scale”,“Child Raising Attitudes Scale”,“Ego States Scale”and“Sociodemographic Characteristics Form”and evaluated through frequency calculations, Kruskal-Wallis, ANOVA, Mann Whitney U, Pearson correlation and Independent t tests. According to the findings, there was a significant differentiation between the DVAS and all its subdimensions (general, physical, economic, emotional, sexual violence) and gender; between physical violence and mother's level of education; between dating violence attitudes and father's level of education; between economic violence and experiencing physical violence in the past; between DVAS and economic violence and experiencing sexual violence in the past; between DVAS and emotional violence and family income level; between DVAS, general-physical-emotional and sexual violence subdimensions and whether the student was studying in numerical or verbal department. A correlation was found between the sub-dimensions of the DVAS and the CRAS mother acceptance/interest; general violence and mother strict supervision/control, mother acceptance/interest and father acceptance/interest; emotional violence and mother and father strict supervision/control; economic violence and mother acceptance/interest; sexual violence and mother acceptance/interest and mother strict supervision/control. A relationship was found between Critical Parent ego state and physical violence and emotional violence. There was a relationship between Critical Parental ego state and the father scale and father's strict supervision/control subdimension of the CRAS; there was a relationship between the Implementing Child ego state and the mother scale, mother's strict supervision/control and father's strict supervision/control sub-dimensions of the CRAS.