Sustainable rubberized pervious concrete
Sürdürülebilir lastikli geçirimli beton
  1. Tez No: 866217
  2. Yazar: ERMAN TUNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA AKGÜL, DOÇ. DR. SHIH HSIEN SAM YANG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Her yıl yaklaşık 1,5 milyar lastik atığı oluşmaktadır ve bu sayının 2030 yılına kadar ~5 milyara ulaşması beklenmektedir. Lastik toplama alanları büyük bir yangın riski oluşturmaktadır ve ideal bir çözüm değildir. Bunun için birçok ülkede lastiklerin atılması yasaklanmıştır; bunun yerine atıklar geri dönüştürülmeli ve yeniden kullanılmalıdır. Bu tezin amacı, suyun tahliye edilmesine ve bu sayede yağmur suyu kontrolüne, yüzey akışının azaltılmasına ve yeraltı sularının yenilenmesine olanak veren geçirimli betonda lastik atığı kullanılması ve performansını arttırmaktır. Agrega olarak hurda lastik kullanan betonların (Lastikli betonlar) temel zayıflıkları, çimento ve lastik yüzeyi arasındaki zayıf adezyon ve lastik agreganın yumuşak ve zayıf yapısından kaynaklanmaktadır. Bu tezde, endüstride kullanılmak üzere daha sürdürülebilir geçirimli betonlar geliştirmek temel amaçtır. Karışımın toplam karbon emisyonunu azaltmak için çimentonun bir kısmı uçucu kül ve silis dumanı ile değiştirilmiştir. Ve tükenen ham doğal kaba agregalar, doğranmış lastiklerle değiştirilmiştir. Sonuçlar, parçalanmış kauçuk agregaların dahil edilmesinin mekanik mukavemeti ve geçirgenliği azalttığını ancak aşınma direncini arttırdığını göstermektedir. Silan ile yüzey işlemi ayrıca mekanik mukavemeti arttırmış ve aşınma direncini daha da yükseltmiştir. Ancak artan mekanik özellikler, doğal agregalı betonlara göre daha düşük olmuştur.
Özet (Çeviri)
Every year, approximately 1.5 billion tires are getting discarded. This number is expected to reach ~5 billion by 2030. Tire landfills create a significant fire hazard and not an ideal solution. Hence, disposal of waste tires is prohibited in many countries; instead, they should be recovered and recycled. This thesis aims to produce pervious concrete – a special concrete with high porosity that allows water to pass directly through, hence reducing the surface runoff and allowing groundwater recharging – utilizing scrap tires as aggregates. The main weaknesses of concretes using scrap tires as aggregates (rubberized concretes) stem from poor adhesion between cement and rubber and the soft and weak nature of rubber aggregate. In this thesis, main aim was developing more sustainable pervious concretes for to be used in the industry. Portion of the cement replaced with fly ash and silica fume in order to decrease total carbon emission of the mix. And, depleting raw natural coarse aggregates replaced with shredded rubbers. Results show that incorporation of shredded rubber aggregates decreases mechanical strength and permeability but increases abrasion resistance. Surface treatment with silane can improve the mechanical strength and abrasion resistance furthermore. Yet, increased strengths were lower than concretes with natural aggregates.