DD13 çelik sac malzemelerin derin çekme parametrelerinin incelenmesi ve optimizasyonu
Investigation and optimization of deep drawing parameters of DD13 steel sheet materials
- Tez No: 866219
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN ÇELİK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TAHİR ŞENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez önerisi, ERD 6224 kalite sacların 250 ton hidrolik preste derin çekme prosesindeki iniş hızı, yağlayıcı faktörü gibi parametrelerin girdi parametrelerinin sacın incelmesi ve boy uzaması gibi çıktı parametreleri açısından optimum değerlerinin belirlenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmada DD13 (ERD 6224) kalite sac kullanılacaktır. Burada değişken parametrelerinden ilki, pres iniş hızı olarak seçilmiştir. Bu değer, minimum %20 maximum %100 olacak şekilde referans alınacak ve bu değerler arasında uygun değerler belirlenecektir. İkinci girdi parametresi olarak sac kalınlığı seçilecektir. Sac kalınlığı için seçilen aralık 2.5 mm < t < 4 mm olacak şekilde belirlenecektir. Yağlayıcı farklılıkları da bu çalışmada gözlemlenecektir. Aynı sac ve kalınlıklarda hem katı sıvı yağlayıcılar hem üretim de kullanılan naylon maddesinin göstermiş oldukları farklı uzama miktarı ve incelme oranları deneyler yapılarak incelenecektir. Bu çalışmada alandaki diğer çalışmalardan farklı olarak derin çekme oranı 2'den büyük olan numuneler baz alınacak, çalışma parametreleri ve yanıt parametreleri arasındaki ilişki Box-Behnken metodu ile belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis proposal aims to determine the optimum values of the input parameters of ERD 6224 quality sheets such as descent rate and lubricant factor in the deep drawing process in 250 tons of hydraulic press in terms of output parameters such as sheet thinning and length elongation. In this study, DD13 (ERD 6224) quality sheet will be used. Here, the first of the variable parameters was chosen as the press descent speed. This value will be referenced as a minimum of 20% and a maximum of 100% and appropriate values will be determined between these values. Sheet thickness will be selected as the second input parameter. The interval selected for the sheet thickness will be determined as 2.5 mm < t < 4 mm. Lubricant differences will also be observed in this study. The different elongation and thinning rates of both solid liquid lubricants and nylon used in production in the same sheet and thickness will be examined by experiments. In this study, unlike other studies in the field, samples with a deep drawing ratio greater than 2 will be taken as a basis, and the relationship between working parameters and response parameters will be determined by the Box-Behnken method.