Achillea türlerinden elde edilen ekstrakt ve gümüş nanopartiküllerin anti-kanser etkilerinin kolon kanser hücre hatlarında incelenmesi
Investigation of anti-cancer effects of extracts from achillea species and silver nanoparticles on colon cancer cell lines
- Tez No: 866220
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mortalite oranı ve görülme sıklığı gün geçtikçe artmaya devam eden ve son yıllarda genç bireyleri de tehdit eden kanser, çağımızın önde gelen sağlık sorunlarındandır. Günümüzde kullanılan bazı kanser kemoterapi uygulamalarının birçok yan etkisinin bulunması, uzun süreli kemoterapi kullanımında gelişebilen ilaç direnci ve kanser tedavi maliyetlerinin yüksekliği sebepleriyle destekleyici uygulamalara yönelim artmıştır. Bitkisel bazlı bileşiklerin ve nanopartiküllerin kanser hücre hatlarına karşı antitümör etki göstermesi, kanser hücrelerine nüfuz edebilme yetenekleri, hücre içi reaksiyonlara ve hücresel işlevlere müdahale edebilme potansiyelleri sayesinde kanser tedavisi üzerindeki etkilerini araştıran çalışmalar son yıllarda oldukça dikkat çekmektedir. Çalışmamızda halk arasında civanperçemi adıyla bilinen Achillea biebersteinii Afan bitkisinin, yeĢil sentez yöntemiyle elde edilen gümüş nanopartiküllerin ve bitki kombinasyonunun proliferasyon, apoptoz ve kanser metabolizması üzerine etkileri farklı genetik mutasyonlara sahip iki kolon kanseri hücre hattında, HCT116 ve DLD1 araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda gümüş nanopartiküller yeşil sentez yöntemiyle sentezlenerek FT-IR, EDX, SEM, XRD, UV-VIS yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Yapılan hücre sağ kalım çalışmaları sonucunda her iki hücre hattı verileri göz önüne alındığında Achillea biebersteinii Afan + AgNP uygulamasının yalnızca Achillea biebersteinii Afan ve AgNP grubuna kıyasla daha etkili olduğu saptanmıĢtır. Bunun yanı sıra koloni oluşturma yeteneklerinde HCT116 hücre hattına kıyasla DLD1 hücre hattında yapılan uygulamaların daha etkili sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Apoptoz bulgularında ise her iki hücre hattında gerçekleştirilen Achillea biebersteinii Afan ve Achillea biebersteinii Afan + AgNP uygulamaların kontrol grubuna kıyasla kanser hücrelerinde apoptozu indüklediği saptanmıştır. Bunu doğrulamak için yapılan protein ifadeleri analizlerinde bu uygulamalar her iki hücre hattında Cleaved PARP protein ifadelerini arttırmıştır. Ayrıca yapılan uygulamaların apoptoza etkilerini ve kanser metabolizması, kanser hücrelerinin oksidatif fosforilasyon yerine glikolizi tercih etmesi (Warburg etkisi) ile ilişkili PDH, LDHA ve SIRT3 protein ifadelerindeki değişiklikler araştırılmıştır. Sonuç olarak elde edilen bitki esktraktının ve yeşil sentez gümüş nanopartiküllerin farklı mutasyonlara sahip iki farklı kolon kanseri hücrelerinde anti-kanser özellik sergilediği gözlemlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında gelecekte yapılabilecek çeşitli anti-kanser çalışmalarına katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Cancer, which continues to increase in mortality rate and incidence frequency day by day and threatens young individuals in recent years, is one of the leading health problems of our time. Due to the presence of many side effects of some cancer chemotherapy treatments currently used, drug resistance developed in long-term chemotherapy use, and the high cost of cancer treatment, there has been an increasing tendency towards alternative treatments. Studies investigating the potential effects of herbal-based compounds and nanoparticles on cancer treatment have attracted considerable attention in recent years. In our study, we aimed to investigate the effects of Achillea biebersteinii Afan, commonly known as yarrow, green-synthesized AgNPs (silver nanoparticles), and their combination on proliferation, apoptosis, and cancer metabolism in two different colon cancer cell lines with different genetic mutations, HCT116 and DLD1. In this context, silver nanoparticles were synthesized by the green synthesis method and characterized by FT-IR, EDX, SEM, XRD, and UV-VIS methods. As a result of the cell survival studies conducted, it was found that the Achillea biebersteinii Afan + AgNP application was only more effective compared to the Achillea biebersteinii Afan and AgNP groups, considering the data of both cell lines. In addition, it was observed that the applications performed in the DLD1 cell line gave more effective results compared to the HCT116 cell line in terms of colony-forming ability. Regarding apoptosis findings, it was determined that the applications performed in both cell lines induced apoptosis in cancer cells compared to the control group. According to the repeated protein expression analyses, an increase in Cleaved PARP protein expression levels was observed in both cell lines in Achillea biebersteinii Afan and Achillea biebersteinii Afan + AgNP applications. Additionally, it was determined that the changes observed in PDH, LDHA, and SIRT3 protein expressions as a result of the applications affected the cancer metabolism (Warburg effect) to the extent expected. In conclusion, it was observed that the plant extract and green-synthesized silver nanoparticles exhibited anti-cancer properties in two different colon cancer cells with different mutations. In the light of the obtained data, we believe that it can contribute to various anti-cancer studies to be conducted in the future.