Pre-election violence (case study of Somalia)
Seçim öncesi şiddet(Somali örneği)
- Tez No: 866223
- Danışmanlar: Prof. Dr. MİM KEMAL BÜLENT ÖKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Somali, güç mücadeleleri ve aralarından bir lider seçilmesi sonucunda birçok kriz yaşamıştır. Afrika Boynuzu'nun geri kalmışlığına neden olan en zorlu şeylerden biri seçim şiddetidir, ancak seçim şiddeti yeni bir şey değildir çünkü Uganda, Gana, Etiyopya, Nijerya ve benzeri Afrikalı meslektaşlar bu fenomenleri deneyimlemiştir. Ancak bu araştırmanın asıl odak noktası olan Somali'nin seçim şiddeti, seçimleri nasıl yönettikleri araştırılıyor. Bu çalışmanın amacı, seçimin teorik ve pratik yönlerini incelemek, siyasi sistemin seçim şiddeti tarihini, seçim öncesi şiddetin nedenlerini ve seçim sonrası şiddeti önlemenin olası yollarını detaylandırmaktır. Çalışma, çatışma sonrası ülkelerde seçim öncesi şiddeti değerlendirmek için bir vaka çalışması yaklaşımı kullanıyor. Araştırmacılar, özellikle çoğu Afrika ülkesinde seçim öncesi şiddet ve rekabetin birbirinden ayrılamaz olduğunu bildirdiler (Kanyinga, 2009). Çalışma aynı zamanda geçmiş olaylara bakacak ve gelecekteki olayları önleyen sonuçlar çıkaracak tarihsel bir yaklaşım tasarım yöntemini benimsemiştir. Bu çalışmanın bulgularından bazıları, Somali'de siyasi güç için yarışan klanlar ve alt klanları içeriyor. Somali'nin seçim krizi, bağımsızlığını kazanmasının ardından 1960 yılında başladı. Seçim öncesi şiddetin nedenlerinden bazıları arasında partiler arasındaki anlaşmazlık, yolsuzluk, seçim görevlilerine rüşvet verilmesi vb. yer almaktadır. Çalışma, seçim öncesi şiddetin Somali'nin demokratik sisteminin moralini bozduğu, seçim şiddetinin yanlış uygulandığını algılayanların, seçimlerin bütünlüğünü algılayanların aksine, onu destekleme olasılığının daha düşük olduğu sonucuna varılmaktadır. Çalışma, Somali hükümetine oy haklarının etkili bir şekilde kullanılmasını garanti eden yasalar çerçevesinde özgür ve adil seçimler düzenlemesi tavsiyesinde bulundu ve Somalili yetkililer, tüm fiziksel saldırı, korkutma ve eylemlerle ilgili bağımsız, güvenilir ve tarafsız soruşturmaların derhal yürütülmesini sağlamalıdır. Çalışma, insanın ve diğer canlıların yaratılışından bu yana dinamik ve hiç bitmeyen bilgi ufkunu genişletmek için üretken araştırmacılar tarafından yürütülen seçim şiddeti araştırmaları noktasındaki boşluğu doldurmak amacıyla yapılmaktadır. Anahtar Terimler: Seçim, Şiddet, Demokrasi, Anayasa ve Klanlar.
Özet (Çeviri)
Somalia had experienced many crises as a result of power struggles and leadership elections amongst others that was one of the most challenging things that caused the Horn of Africa backwardness was due to election violence even though election violence was not a new thing because most of their African colleague's countries such as Uganda, Ghana, Ethiopia, Nigeria and so on had experienced same phenomena. however, Somalia's election violence was the main focus of this research that was being investigated the objective of this study was to examine the theoretical and practical aspects of the election and elaborate on the history of their election violence and their political system, and the causes of their pre-election violence and the possible way forward to prevent pre-election in post-conflict nations which was Somalia amongst others. The study used a historical approach, mainly focused on past events, and came to conclusions that predicate what would happen in the future. The study's objectives were in line with the data from various sources used books, journals, papers, studies, policy documents, and other sources were used to acquire the data. The study used a case study approach to evaluate pre-election violence in the post-conflict nation. researchers reported that pre-election violence and competitiveness are inseparable, especially in most African countries ( Kanyinga, 2009). that study also adopted a historical approach design method that will look into past events and conclusions that preempted future events. Most of the findings of those studies included clans and subclans fighting for political power in Somalia clans fighting for political power in Somalia. Somalia's election crisis started in 1960 after its independence. Some of the causes of pre-election violence included disagreement between parties, corruption, bribery of electoral officials, and so on. That study concluded that pre-election violence had demoralized the democratic system of Somalia. Those who had perceived malpractice of the election violence were less likely to support it, which was in contrast to those who perceived the integrity of the elections. The study recommended that the government of Somalia conducted a free and fair election within a framework of laws that guaranteed that effective exercise of voting rights and the Somalia authorities ensured that independence was credible and impartial investigations were promptly conducted into all attacks and acts of physical intimidation amongst others. The study had been carried out to fill the lacuna in the aspect of election violence research being conducted by prolific researchers to widen the horizon of knowledge creation of humans and other creatures. As a result, analysis done by the research on corruption and bribery of electoral officials, hiring of individuals to cause harm and unrest on election day, and others included among the findings found in this research. These findings were supported by other researchers like Norris (2014), the system is linked to perceived electoral integrity. On the other hand, election fraud is found to be the main cause of pre-election violence in Somalia. The study proposes that the causes and effects of the electoral crisis in Somalia be investigated to reduce it completely. Also, the electoral violence and its challenges to democracy and governance in Somalia should be investigated. Key Terms: Election, Violence, Democracy, Constitution, Clans.