Siyasi ve sosyal yönleriyle Tebük Gazvesi
The battle of Tabuk in its political and social aspects
  1. Tez No: 866257
  2. Yazar: TURGUT KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ACARLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Tebük Mekke'den devam edip Şam'a ulaşan ticaret yolunun üzerinde yer alır. Mekke fethinden sonra İslâmiyet hızlı bir şekilde yayılmaya başlamıştı. Miladî 630 yılına gelindiğinde Hristiyan Arapların kışkırtmaları neticesinde, Rum Hükümdarı Heraklious'un ordusu ile Müslümanlara karşı sefere çıkacağı haberinin yayılması üzerine Hz. Peygamber (sas) seferberlik ilan etmişti. Hz. Ebû Bekir (ra) ve Hz. Osman (ra) başta olmak üzere sahabeler ordunun teçhiz edilmesi için büyük gayret sarf etmişlerdi. Kadın sahabeler de ziynet eşyalarını bağışlayarak seferberliğe katkı sağlamışlardı. Gönüllülerden oluşan 30.000 kişilik ordu ile sıcaklığın şiddetli olduğu bir mevsimde ve yüzlerce kilometrelik çölün bulunduğu bölgeleri aşarak Tebük'e gelmişlerdi. Zamanın en güçlü ordusuna karşı durabilecek cesaretleri sayesinde Müslümanlar herhangi bir savaş gerçekleşmeden büyük bir zafer elde etmişlerdi. Bu sayede diğer ülkeler İslâm ordusunun gücünü tanımış oldular. Kur'an-ı Kerim'de Tevbe Suresinde hem münafıkların yaptıkları nifak hareketleri hem de sahâbenin yaptığı fedakârlıklara uzunca yer verilmiştir. Kur'an'ın Tebük Gazvesi konusundan uzunca bahsetmesi savaşın önemini bizlere göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Tabuk is located on the trade route that continues from Mecca and reaches Damascus. After the conquest of Mecca, Islam began to spread rapidly. In 630 AD, as a result of the provocations of the Christian Arabs, the Prophet (pbuh) declared mobilization after the news spread that the Greek Ruler Heraklious would go on an expedition against the Muslims with his army. Hz. Abu Bakr (ra) and Hz. Osman (ra) made a great contribution to the equipment of the army. Women also contributed to the mobilization by donating their jewelry. They came to Tabuk with an army of 30,000 volunteers, passing through regions where the heat was severe and hundreds of kilometers of desert. Thanks to the Muslims' courage to stand against the strongest army of the time, Muslims won a great victory without any war. In this way, other countries recognized the power of the Islamic army. In the Holy Quran, in the Surah At-Tawbah, both the acts of discord committed by the hypocrites and the sacrifices made by the companions are mentioned at length. The fact that the Quran talks about the Battle of Tabuk at length further increases the importance of the war.