Sosyal, kültürel ve ekonomik yönleriyle Buca (1950-1980)
  1. Tez No: 601361
  2. Yazar: İREM ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Türk İnkılap Tarihi, Public Administration, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'nin tarihsel geçmişine baktığımızda, jeopolitik konumunun da etkisiyle oldukça güçlü, dinamik ve uzun bir siyasi tarihi olduğunu görüyoruz. Muhtemelen bu nedenledir ki; akademik araştırmaların geneli de siyasi tarih üzerine yoğunlaşmıştır. Tabii ki sosyal tarih araştırmaları da oldukça fazladır fakat bu tür araştırmaların çoğu, toplumun genelini kapsamaktadır. Yani yerel tarih çalışmalarının sayısı, toplumsal tarih çalışmalarının ve siyasi tarih çalışmalarının sayısına göre daha azdır. Buca, uzun tarihi geçmişiyle ve bu geçmişte farklı toplumları misafir etmesiyle, özellikle sosyal tarih alanında araştırma yapılabilecek güzel bir bölgeydi. Biz de, 1950-1980 yılları arasında Buca'da sosyal ve kültürel hayat ağırlıklı olmak üzere, ekonomik hayatı da dâhil ederek bu tezi hazırladık. Bahsi geçen yıllar arasında cezaevinin inşasından, yıllardır var olan at yarışlarına, günümüzde bir semt haline gelen İşçievleri'nin oluşumundan, belediyenin hizmetlerine kadar pek çok noktaya değindik ve bu alanlarda bilgi sahibi olmak isteyen kişilere faydalı olabilecek bir çalışma ortaya çıkardık.
Özet (Çeviri)
When we look at Turkey's historical past, by the effect of the geopolitical position, we see that it has a quite strong, dynamic and long political history. Probably for this reason; most of the academic researchs are focused on the political history. Of course, social history researches is also pretty much but most of this kind of researches cover the general of the society. So the number of local history works are less than the number of social history and political history works. With its long historical past and hosting different societies in this past, Buca was a beautiful area to research especially in the field of social history. Thus we pre pared this thesis mainly social and cultural life in Buca by including economic life between 1950-1980. Among the years mentioned we have touched on many points from the construction of the prison, to the horse races that have existed for years, to the establishment of İşçievleri which has become a district today, to the services of the municipality and we have created a work that can be useful to people who want to have knowledge in these areas.