Dijital etkileşimli arayüzlerle küreselleşen evin yeni pozisyonunun kullanıcı mobilitesi üzerinden incelenmesi
Examining the new position of the globalized home with digital interactive interfaces through user mobility
- Tez No: 866288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN HASGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Teknoloji geçmişten günümüze kadar insanların yaşamında önemli bir yere sahiptir. Günümüzde kullanıcılar teknolojiyi haberleşme ve iletişimden başka uğraşlar için de kullanabilir hale gelmiştir. Günlük yaşamda toplumdaki bireylerin hayatını kolaylaştıran bu teknolojik cihazlar sayesinde, ağlar aracılığıyla farklı uzaklıklardaki kullanıcıların iletişim kurabilmesi mümkün hale gelmiştir. İletişim teknolojileri ile kullanıcıların yaşamları kolaylaşmış; böylelikle kullanıcılar yeni alışkanlıklar kazanmıştır. Değişen yeni alışkanlıklar ile kullanıcıların hareket düzeyleri farklı bir boyuta taşınmıştır. Dijitallik olgusu teknolojinin bir üst ölçeğe taşınması ile insanların hayatına dahil olmuştur. Öncelikle konutlarda mekansal anlamda fiziksel mobilite olgusundan bahsederken; internetin küresel kentten, küresel ev ölçeğine inmesi ile bu durum kullanıcının sanal ortamda hareket özgürlüğünü tanımlayan kullanıcı mobilitesi kavramını ortaya çıkarmıştır. Arayüz uygulamalarının kullanımının artmasıyla kullanıcılar mekanda sınırsız hareket kabiliyeti kazanmıştır. Kullanıcıların dijitalleşmesi ile mekanlar arasında olan sınır ortadan kalkmış ve evin yeni pozisyonu ''küresel ev'' kavramı ile farklılaşan bir boyut kazanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında tanımlanan araştırma problemi, evin dijital etkileşimli arayüzleri sayesinde kullanıcıların mekanlar arasında mobil olma durumunun oluşması ve bu doğrultuda evin farklı bir pozisyona evrilmesidir. Bu kapsamda çalışmada, kullanıcı profilleri üzerinden inceleme yapılarak farklı ölçeklerdeki etkileşim düzeyleri ele alınmaktadır. Araştırmanın hipotezi; küreselleşen evde arayüz kullanımının artması ile evdeki sınırların ortadan kalkması ve mekanların daha esnek bir içeriğe bürünerek kullanıcıları özgürleştirmesi üzerine kurgulanmaktadır. Çalışmanın yöntemi, interaktif anket üzerinden kullanıcıların mekanda etkileşim düzeylerinin farklı kullanıcı profilleri üzerinden incelenmesidir. Anketin kullanıcı etkileşimli olması dikkate alınmıştır ve ankette kullanıcıların verdiği cevaba göre yönlendirmeli soru seçenekleri hazırlanmıştır. Anket çalışmasından elde edilen nitel veriler, betimsel analiz yöntemi ile deşifre edilerek dijital etkileşimli arayüzler sonucunda küreselleşen evin yeni pozisyonuna yönelik çıkarımlar ortaya konulmuştur. Tez çalışması sonucunda kullanıcının dijital arayüzler ile mobil olma durumuna dair bir çözümleme yapılmıştır ve arayüzlerin evrimi sonucunda“küresel ev”kavramının literatürdeki tanımı üzerinden bir yorum oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology has an important place in people's lives from past to present. Nowadays, users have become able to use technology for other pursuits than communication and dialogues. Thanks to these technological devices that facilitate the lives of individuals in society in daily life, it has become possible for users at different distances to communicate through networks. Communication technologies have facilitated the lives of users; thus, users have gained new habits. With the new changing habits, the movement levels of users have shifted to a different dimension. The phenomenon of digitality has been included in people's lives with the transfer of technology to a higher scale. Firstly, while talking about the phenomenon of physical mobility in the spatial sense in housing; with the descent of the internet from the global city to the global home scale, this situation has revealed the concept of user mobility, which defines the freedom of movement of users in the virtual environment. With the increasing use of interface applications, users have gained unlimited mobility in space. With the digitalization of users, the boundary between spaces has disappeared and the new position of the house has gained a differentiating dimension with the concept of“global home”.The research problem defined within the scope of this thesis is that with the digital interactive interfaces of the house, the users become mobile between the spaces and the house evolves to a different position in this direction. In this context, the study examines the interaction levels at different scales by analysing user profiles. The hypothesis of the research is based on the fact that with the increasing use of interfaces in the global home, the boundaries in the home disappear and the spaces become more flexible and liberate the users. The method of the study is to examine the interaction levels of users in the space through different user profiles through an interactive survey. The user interactivity of the survey was taken into consideration and guided question options were prepared according to the answers given by the users in the survey. Qualitative data obtained from the survey study were deciphered with the descriptive analysis method and inferences about the new position of the global house were revealed as a result of digital interactive interfaces. As a result of the thesis study, an analysis of the user's state of being mobile with digital interfaces has been made and an interpretation has been formed on the definition of the concept of“global home”in the literature as a result of the evolution of the interfaces.