Dijital teknolojilerin beden, mekân ve etkileşim kavramları üzerinde etkisi
The effect of digital technologies on body, space and interaction concepts
- Tez No: 732236
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM KANDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Mimarlık alanında teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme ile birlikte mekân kavramı ve mekânda gerçekleşen deneyimler farklı boyutlar kazanmaktadır. Beden ve mekân arasındaki etkileşim dijital teknolojilerin gelişimiyle daha olanaklı hale gelmektedir. Dijital teknolojiler vasıtasıyla bedensel veriler tanımlanmakta ve kontrol edilmektedir. Bu yeni durum, mekân ve beden arasında karşılıklı etkileşim potansiyelini artırarak farklı mekân deneyimlerinin ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bu bağlamda tez çalışması, beden-mekân etkileşiminde dijital teknolojilerin kullanımı sonucunda sanal ve melez deneyim mekânlarının ortaya çıkması fikri üzerinden gelişmektedir. Etkileşimli dijital mekânlarda bedenden alınan veriler mekânda kullanılan arayüzlerle işlenerek mekânda değişim ve dönüşümlere neden olmaktadır. Bu değişimler beden tarafından algılanıp ve zihinsel süreçten geçerek farklı mekânsal deneyimlere yol açmaktadır. Tezin ana argümanı, dijital teknolojiler olarak mekânlarda kullanılan arayüzler vasıtasıyla üretilen etkileşimli mekânlar, giyilebilir teknolojilerle üretilen mekânlar ve giyilebilir mekânları beden-mekân etkileşim süreci üzerinden inceleyerek tartışmaya açılmaktadır. Ardından konu edilen örnekler yardımıyla bu mekânlarda dijital teknolojilerin beden, mekân ve etkileşim kavramları üzerindeki etkisi incelenerek ortaya çıkan farklı deneyim mekânları değerlendirilmiştir. Konu kapsamında incelenen örneklerde bedenin dijital teknoloji vasıtasıyla mekân bağlamında dönüşümü, etkileşimi ve yeni deneyimleri irdelenmiştir. Bu etkileşimli dijital mekânların günlük yaşam eylem ve deneyimlerinden farklı olarak, bir iletişim ortamı haline gelerek yepyeni deneyimlere yol açtığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
With technological advances and digitalization in the field of architecture, the concept of space and the experiences taking place in space took on different dimensions. The interaction between body and space becomes more possible with the development of digital technologies. By Using digital technologies, physical data is defined and controlled. This new situation leads to the emergence of different space experiences by increasing the potential of mutual interaction between space and body. In this context, the thesis develops on the idea of the emergence of virtual and hybrid experience spaces as a result of the use of digital technologies in body-space interaction. In interactive digital spaces, data taken from the body is processed with interfaces used in space, causing changes and transformations in space. The changes that take place in space are perceived by the body and go through a mental process, leading to different spatial experiences. The main argument of the thesis is opened to discussion by examining the interactive spaces produced through interfaces used in spaces as digital technologies, spaces produced with wearable technologies and wearable spaces through the body-space interaction process. In the following, with the help of the mentioned examples, the effects of digital technologies on the concepts of body, space and interaction in these spaces will be examined and different spaces of experience will be evaluated. In the examples examined within the scope of the subject, the transformation, interaction and new experiences of the body in the context of space through digital technology were examined. It has been revealed that these interactive digital spaces, unlike daily life actions and experiences, become a communication environment and lead to brand new experiences.