Hipertansif hastaların tuz konusunda bilgileri ve alışkanlıklarının değerlendirilmesi
Evaluation the knowledge about salt intake and habits of patients with hypertension
  1. Tez No: 298810
  2. Yazar: HAYRULLAH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKPOLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmanın örneklemini Samsun ili sınırlarında 50 si köyde, 50 si kentte yaşayan 100 hipertansiyon hastası oluşturmuştur. Hastaların kişisel özelliklerini saptamak için 57 sorudan oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Anket formunda hastaların demografik özellikleri ( yaş, cinsiyet, medeni hal, meslek, eğitim durumu, sosyal güvence) ile ilgili 6 soru, hipertansiyon süresi, hipertansiyon nedeni, eşlik eden hastalık ile ilgili birer soru, anti hipertansif kullanımı ile ilgili 3 soru, tuz ve kan basıncı ile ilgili 20 soru, özgeçmiş ve alışkanlıkları ile ilgili 9 soru ve günlük alışkanlıkları ile ilgili 16 soru yer almıştır. Kişisel bilgiler hastalarla evlerinde ve poliklinik başvurularında yüz yüze görüşme yoluyla elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde SPSS 16 paket programı kullanılmıştır.Görüşmeler esnasında hastaların boy, kilo ve kan basıncı ölçümleri yapılmıştır.BULGULAR: Çalışmaya katılanların 69 (% 69)'u kadındı ve yaş ortalamaları 61,0 ± 10,3 yıl (25 ? 87 yıl) idi. Hastaların 60 (% 60)'ında hipertansiyon süresi 10 yılın altında iken, 40 (% 40)'ında 10 yıl ve üzerinde idi. Hastalarda en sık görülen ek hastalık hiperlipidemi (%33) idi.Hastalarımızın bilgi testten aldığı ortalama puan 10,8 ± 3,2 (6 ?18) idi.
Özet (Çeviri)
MATERIALS AND METHODS: Our study includes 100 patients with hypertension in Samsun with fifty of them living in the country and the other fifty patients living in the city. A questionnaire consisted of 57 questions was used to determine characteristics of patients. Among the questions; 6 of them were about demographic features (age, sex, marital status, job, educational status, health insurance), 1 question each for duration of hypertension, cause of hypertension and contributing disease, 3 of them were about antihypertensive drug, 20 were about salt intake and blood pressure, 9 were about background and habits and finally 16 were about daily practice. Personal information was obtained by face-to-face interview at home and outpatient clinics. Statistical evaluation was performed by SPSS 16 pocket programme.Height, weight and blood pressure were measured during the interview.RESULTS: Of the patients, 69 (69 %) were women and the median of age was 61.0 ±10.3 years (25-87 years). The duration of hypertension was less than 10 years in 60 patients ( 60 %) and equal or more than 10 years in the others. The most contributing disease was hyperlipidemia (33 %).The average score of information test was 10.8±3.2 (6-18).