Developing an interpretation framework for Eskişehir railway area as a living railway museum
Eskişehir demiryolu alanının yaşayan bir demiryolu müzesi olarak yorumlanması
  1. Tez No: 866299
  2. Yazar: FATMA SEDA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEİDHOLM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Bu tezin ana teması 'endüstriyel mirasın' ötesinde 'demiryolu mirası'dır. Demiryolu alanları sürekli bir dinamiğe sahip karmaşık alanlardır. Sadece endüstriyel ve teknolojik gelişmelere değil, aynı zamanda Türkiye'nin modernleşme yolunda toplumsal dönüşüme de konu olmuştur. Türkiye'de demiryollarının gelişimi Osmanlı Dönemi'nin son yıllarında başlamış, Cumhuriyet Dönemi'nin başlarında hız kazanmıştır. 20. yüzyılın ortalarında bir durgunluk döneminin ardından son dönemde yeniden dikkat çekerek, yüksek hızlı demiryolları kurma çabaları doğrultusunda gelişimini sürdürmektedir. 'Eskişehir Demiryolu Alanı (ERA)' kentsel doku içerisinde önemli bir demiryolu miras alanıdır ve demiryolu gelişim sürecini tüm yönleriyle yansıtan iyi bir örnektir. Teknolojik gelişmeler ve değişen politikalar nedeniyle demiryolu alanları da bazı değişikliklere uğramaktadır. Bu değişikliklerin yansımaları ERA'da açıkça görülmektedir. ERA'da demiryolu mirasının korunması ve tanıtılması, alanın kısmen ve bazı nitelikli yapıların kayıt altına alınması ve bazı hareketli öğelerin küçük ölçekli müze uygulamalarıyla alanda ayrı ayrı plansız bir şekilde sergilenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Günübirlik kültür turizmi açısından cazip bir destinasyon olan kent, iyi anlatılmış bir demiryolu müzesi potansiyelini değerlendirememektedir. Bu çalışma, yeni yüksek hızlı demiryolu sistemine entegre olarak orijinal işlevini sürdüren demiryolu alanına 'yaşayan demiryolu müzesi yaklaşımı' önererek ERA'nın demiryolu mirasının önemini ortaya çıkarmak ve sunmak için temalı güzergahlar üzerinden bir yorumlama çerçevesi oluşturmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main theme of this thesis is 'railway heritage' beyond 'industrial heritage'. Railway areas are complex areas that have a continual dynamic. Railways have been a subject for not only industrial and technological developments but also for social transformation in the modernization of Türkiye. The development of railways in Türkiye began in the late years of the Ottoman Period and accelerated in the early Republican Period. After a stagnation period in the middle of the 20th century, it has recently drawn attention again and continues its development in the line with the efforts to establish high-speed railways. 'Eskişehir Railway Area (ERA)' is a significant railway heritage site within the urban fabric, and a good example reflecting all aspects of the railway development progress. Due to technological developments and changing policies the railway areas have been undergoing some changes. Reflections of these changes are clearly visible in the ERA. The conservation and presentation of the railway heritage in ERA is conducted by registering the area partially and some qualified structures and display of some mobile elements by small scale museum applications separately in the area with an unplanned manner. The city, an attractive destination for daily cultural tourism, lacks the potential of a well-narrated railway museum. This study tries to set an interpretation framework via themed routes to reveal and present the significance of ERA's railway heritage by proposing 'living railway museum approach' into the railway area, which continues its original function by being integrated into the new high-speed railway system.