Mera durum ve sağlık sınıfı belirlenmesinde kullanılacak program geliştirme, Arslanbeyli meraları örneği
Program development to be used for rangeland condition and health class determination, A sample for Arslanbeyli rangelands
- Tez No: 883222
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, mera envanteri oluşturma sürecinin hızlandırılması, hesaplama hatalarının en aza indirgenmesi ve mera alanlarının koordinat sistemiyle kaydedilmesi amacıyla bir web uygulaması geliştirilmiştir. Dünya genelinde mera araştırmaları yapan araştırmacıların belirli mera alanlarındaki durumları inceleyip bilgi paylaşımı yapabileceği bir platform sağlanmıştır. Uygulamanın test edilmesi için Eskişehir İli Seyitgazi İlçesi'nde bulunan Aslanbeyli köyü mera alanlarında mera durum ve sağlık sınıfları incelenmiş, elde edilen veriler uygulama aracılığıyla işlenerek envanter oluşturulmuştur. Uygulamanın backend tarafında Go dili, Fiber Web framework ve PostgreSQL kullanılmıştır. Go dili, sunucu tarafında Java, JavaScript ve .NET gibi çözümlerden daha performanslı ve esnek bir geliştirme ortamı sunmuştur. Fiber web framework'ü, HTTP sunucularını geliştirmek için etkili bir çözüm sağlamıştır. Kullanıcıların uygulamaya giriş yapabilmeleri için Users tablosunda ID, name, E-Mail ve Password sütunları üzerinde bilgileri saklanır. Kullanıcı girişi yapıldığında eşleşen e-posta ve şifre kontrol edilir, ardından yeni bir JWT oluşturularak kullanıcıya gönderilmektedir. Uygulamanın frontend kısmında JavaScript, TypeScript, React, TailwindCSS, Vite ve Bun kullanılmıştır. Bu teknolojiler, önyüz geliştirmede tercih edilerek uygulamanın daha erişilebilir ve anlaşılır olmasını sağlamıştır. Elde edilen verilerin analizinde kullanılan Adagan Web uygulaması, elle hesaplama sürecini kısaltarak ve insan hatalarını azaltarak doğru sonuçlar vermiştir. Sonuçlar, otlatmanın kontrol altına alınmasıyla mera bitki örtülerinin durum ve sağlık sınıflarının ilerleyeceğini göstermektedir. Kontrolsüz kullanım altında meralarda çoğalıcı türlerin azaldığı, bu nedenle mera ıslah çalışmalarının önemli olduğu vurgulanmıştır. Bu çalışmanın ortaya koyduğu Adagan isimli web uygulaması, mera durum ve sağlık değerlendirmesi için önemli bilgiler sunmaktadır. Bu verilerin yorumlanarak her ekolojik bölge için mera yönetim ve geliştirme planlarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a web application has been developed to expedite the process of creating pasture inventory, minimize calculation errors, and record pasture locations using a coordinate system. A platform has been provided for researchers worldwide conducting pasture research to examine specific pasture areas and share information. The application was tested in the pasture areas of Arslanbey village in Seyitgazi district of Eskişehir Province, Turkey, where pasture conditions and health classes were analyzed, and the collected data were processed through the application to create an inventory.The backend of the application utilizes Go language, Fiber Web framework, and PostgreSQL. Go language, known for its performance and flexibility, has been employed for server-side development. Fiber web framework has proven to be an effective solution for developing HTTP servers. User information, including ID, name, E-Mail, and password, is stored in the Users table for user access. Upon user login, the matching email and password are verified, and a new JSON Web Token (JWT) is generated and sent to the user.The frontend of the application is developed using JavaScript, TypeScript, React, TailwindCSS, Vite, and Bun. These technologies are chosen to enhance the accessibility and clarity of the application's user interface.The Adagan Web application used for data analysis has successfully shortened the manual calculation process and reduced human errors, providing accurate results. The findings indicate that controlling grazing practices will lead to the advancement of pasture vegetation cover conditions and health classes. The study emphasizes the importance of pasture rehabilitation efforts due to the decrease in proliferative species under uncontrolled usage. The Adagan web application presented in this study offers crucial information for pasture condition and health assessment. The interpretation of this data suggests the need for developing pasture management and improvement plans for each ecological region.